50. obletnica odnosov: Ši Džinping za poglobitev sodelovanja med Kitajsko in EU

Ursula von der Leyen, Ši Džinping, Antonio Cost, UE, Kitajska
Foto: Evropska unija

Na vrhu, ki je danes potekal v Pekingu, je kitajski predsednik Ši Džinping pozval k okrepitvi komunikacije, povečanem zaupanju in poglobitvi sodelovanja med Kitajsko in Evropsko unijo. 

Ob polstoletnici vzpostavitve diplomatskih stikov med stranema je predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen poudarila, da so odnosi dosegli prelomnico, ki obeta nove priložnosti, a hkrati zahteva iskrene rešitve za medsebojne izzive.

Pomembnost sodelovanja in strateške odločitve

Ši je izpostavil, da morajo Kitajska in EU sprejemati pravilne strateške odločitve, ki bodo izpolnile pričakovanja ljudi tako na vzhodu kot na zahodu in bodo vzdržale preizkus časa. Po njegovih besedah je ključno, da aktivnosti med državama temeljijo na medsebojnem zaupanju in odprti komunikaciji.

Predsednica Evropske komisije Von der Leyen je izrazila podporo iskanju resničnih rešitev za odpravo skrbi, ki jih EU ima v medsebojnih odnosih, ter prosila za pristop, ki bo omogočil trajno in vzajemno koristno sodelovanje.

Evropski svet je na vrhu zastopal tudi predsednik Antonio Costa, ki je še posebej izpostavil potrebo po uravnoteženju gospodarskih odnosov in pozval Kitajsko, naj na mednarodni ravni uporabi vpliv, da se konča vojna v Ukrajini.

Izzivi v trgovinskih odnosih in geopolitični vplivi

Kljub željam po sodelovanju so odnosi med EU in Kitajsko zaznamovani z določenimi trenji, zlasti na področju trgovine. EU opozarja na prekomerne subvencije kitajskih proizvodov in ovire dostopa za evropska podjetja na kitajskem trgu, kar se odraža v več kot 300-milijardnem primanjkljaju evropske blagovne menjave z državo. Predstavljene so bile tudi carine, na primer na električna vozila iz Kitajske, Kitajska pa je odgovorila s protidampinškimi dajatvami na uvoz vinjaka iz EU.

Razlike med stranema so znatne tudi glede ruske agresije na Ukrajino. Medtem ko EU Kitajsko obtožuje, da podpira Rusijo s tehnološkimi izdelki, Kitajska zagovarja nevtralnost in zavrnitev neposrednega vmešavanja v konflikt.

Delegacija EU je pred obiskom Pekinga obiskala tudi Tokio, kjer je bila deležna pozitivnega odziva glede trgovinskega dogovora med Japonsko in ZDA o znižanju carin na 15 odstotkov. EU prav tako išče možnosti za dogovor s partnerji iz ZDA, da bi se izognila groženim večjim carinam, ki naj bi začele veljati 1. avgusta.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Popularno

Novi broj magazina „Lider.si” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentarji