Ali lahko proizvodnja orožja reši nemško gospodarstvo?

Rifle
Foto: Unsplash

Nemško gospodarstvo že nekaj let blago pada, to pa vedno bolj vpliva na trg dela. Stopnja brezposelnosti raste že tretje leto zapored, ocene pa kažejo, da se vsak mesec izgubi več kot 10.000 delovnih mest.

Rast brezposelnosti v Nemčiji je najbolj vidna v izgubi industrijskih delovnih mest, ki so tradicionalno bolje plačana. Strokovnjaki opozarjajo, da se v industriji vsak mesec izgubi več kot 10.000 delovnih mest, še posebej v avtomobilski, ki jo je dodatno prizadela nova ameriška carina na uvoz avtomobilov, piše RTS.

A tudi brez teh carin je nemška industrija v krizi, zato vse več podjetij seli proizvodnjo v tujino.

Kot pravijo, je glavni razlog za to strošek proizvodnje. Konkretno so nemške podjetnike od izbruha vojne v Ukrajini obremenili visoki stroški električne energije, plina in nafte, nato pa še naraščajoči davki, pa tudi en star problem – zapletena in obsežna birokracija.

Nemci proizvodnjo selijo v Azijo tudi zaradi tamkajšnje višje stopnje robotizacije in avtomatizacije proizvodnje.

“Filme iz naših kitajskih tovarn zaradi visoke stopnje avtomatizacije, standardizacije in robotizacije kažem kolegom v drugih delih sveta. Razvoj na Kitajskem v zadnjih šestih, sedmih letih je bil z vidika uvajanja tehnologije v proizvodnjo izjemen. V zadnjih nekaj letih smo v proizvodne zmogljivosti na Kitajskem investirali milijardo juanov. In tako bomo nadaljevali,“ navaja Miguel Borego, generalni direktor Thyssenkrupp.

Kako Nemčija načrtuje financiranje gospodarskega preobrata

Poznavalci industrije menijo, da Nemčija v tekmi za investicije potrebuje preobrat. Prav takšne reforme obljublja najverjetnejši bodoči nemški kancler Friedrich Merz.

Še preden je Merz postal kancler, je staremu bundestagu uspelo sprejeti ustavne spremembe, ki bodo njegovi vladi omogočile, da se v naslednjih letih zadolži za več kot 1.000 milijard evrov in ta denar uporabi za oboroževanje, infrastrukturo in podnebne projekte.

“Vojna in predvidevanje vojaških potreb se uporabljata kot začasno zdravilo za nemško gospodarstvo. Toda to je slab znak. Vedno moramo imeti v mislih, da se vojaška poraba na koncu podpira z davki. Če želimo povečati vojaške naložbe, moramo povečati davke za posameznike in gospodarstvo ali zmanjšati drugo porabo in prioritete, kot so izobraževanje, raziskave in razvoj. To so področja, ki dolgoročno ohranjajo konkurenčnost gospodarstva. Globoko obžalujem politiko vlade na tem področju,“ navaja Rainer Rothfuss, poslanec AfD v bundestagu.

Zdi se, da v Nemčiji vlada zavedanje, da gospodarstvo drsi v deindustrializacijo, razen v sektorju proizvodnje orožja. A vse glasneje se sliši dilema, ali Nemčija dejansko spreminja model gospodarskega uspeha, tako da bo namesto avtomobilov v prihodnosti proizvajala in izvažala tanke.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Popularno

Novi broj magazina „Lider.si” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentarji