Alphabet bo plačal 3,2 milijarde dolarjev, če bo prevzem Wiza spodletel

cyber security
Nakup podjetja za kibernetsko varnost je enkrat že spodletel. Foto: Pixabay

Alphabet je pristal na 10-odstotno odškodnino, v primeru, da bi načrtovana akvizicija izraelskega startupa Wiz propadla, navajajo viri, seznanjeni s postopkom. Slednje kaže, da bi poslovni dogovor lahko ovirala administracija ameriškega predsednika Donalda Trumpa, ki bo preverjala tržno konkurenco.

Podjetji sta se dogovorili za znesek 32 milijard dolarjev, tako da bi odškodnina za neuspešno akvizicijo znašala 3,2 milijarde dolarjev.

Alphabet je ta teden napovedal največjo akvizicijo v svoji zgodovini po lanskem spodletelem poskusu prevzema Wiza, deloma zaradi negotovosti vlagateljev glede pridobitve dovoljenja regulatorjev.

Vrtoglavi znesek odškodnine za propadli dogovor odraža zavedanje velikih tehnoloških podjetij o morebitnih težavah pri pridobivanju dovoljenja ameriške Zvezne trgovinske komisije (FTC), ki nadzira pravilnost tržne konkurenčnosti. Bivša predsednica FTC Lina Khan je k združitvam in prevzemom v primeru t. i. Big Tech podjetij pristopala agresivno, zdaj pa je na čelo regulatorja ameriški predsednik Donald Trump postavil Andrewa Fergusona.

Odškodnina v višini 3,2 milijarde dolarjev je ena največjih doslej. Običajno tovrstne odškodnine znašajo dva do tri odstotke celotnega zneska akvizicije, pri spornih ali negotovih prevzemih pa lahko znašajo tudi do sedem odstotkov. Zelo redko dosežejo 10 odstotkov.

Posameznik, ki je vpleten v pogajanja, je za Financial Times povedal, da poslovnega dogovora sploh ne bi bilo, če Alphabet ne bi pristal na tako visok znesek odškodnine. Lanska ponudba Alphabeta je znašala 23 milijard dolarjev.

Po pogojih prevzema ima Wiz svobodo delovanja kot neodvisno podjetje, kar jim omogoča zaključevanje akvizicij ali zaposlovanje in odpuščanje zaposlenih, čeprav bodo vpleteni v dolgotrajni postopek zaščite tržne konkurence.

Wiz je pri dogovoru svetovala družba Goldman Sachs, Alphabet pa je imel za svetovalca Bank of America.

V Wizu so prisotni številni vlagatelji, ki so del programskega podjetja Figma, ki ga je Adobe leta 2022 poskušal kupiti za 20 milijard dolarjev. Poskus je po 15 mesecih spodletel, Adobe pa je moral plačati milijardo dolarjev odškodnine, kar je predstavljalo pet odstotkov predlaganega zneska.

Wiz so leta 2020 ustanovili štirje izraelski vojni veterani, ki so delovali kot pripadniki elitne obveščevalne enote za kibernetiko, znane kot Enota 8200. Sedež podjetja je zdaj v ZDA. Startup je postal eden vodilnih na trgu zagotavljanja storitev računalništva v oblaku.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Popularno

Novi broj magazina „Lider.si” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentarji