AmCham v Bruslju opozarja: Trgovinska vojna ogroža 9,5 bilijona čezatlantske menjave in naložb

tariffs
Carine, Foto: Pixabay

Evropsko-ameriška trgovinska vojna in carine, ki iz nje izhajajo, ogrožajo transatlantsko menjavo v vrednosti 9,5 bilijona dolarjev letno, je v ponedeljek opozorilo predstavništvo Ameriške gospodarske zbornice pri EU.

AmCham EU združuje več kot 160 ameriških podjetij, ki poslujejo na evropskem trgu v različnih sektorjih, med drugim Apple, ExxonMobil in Visa. V svojem letnem poročilu o transatlantskih gospodarskih gibanjih, predstavljenem v ponedeljek, poudarjajo, da sta trgovinska menjava in gospodarske vezi med ZDA in Evropo vse močnejši, saj je medsebojna trgovina z blagom in storitvami lani dosegla rekordna 2 bilijona dolarjev.

A napovedi za največjo dvostransko trgovinsko menjavo na svetu za leto 2025 govorijo tako o priložnostih kot o nevarnostih.

Zgolj v zadnjem tednu je Washington uvedel 25-odstotne carine na uvoz jekla in aluminija, EU je nato odgovorila z napovedjo povračilnih ukrepov, nakar je ameriški predsednik Donald Trump zagrozil z uvedbo 200-odstotnih carin na vsa vina in žgane pijače iz EU. Trump pogosto kritizira ameriški trgovinski primanjkljaj z Evropo – čeprav redko omenja ameriški presežek v storitvah – in trdi, da so carine učinkovit način za spodbujanje proizvodnje v ZDA.

Vendar v AmCham EU menijo, da je trgovinska menjava le del transatlantske gospodarske aktivnosti in da bi morale biti za referenco upoštevane investicije. “V nasprotju s splošnim prepričanjem večina ameriških in evropskih naložb ne gre na manj razvita tržišča z nižjimi stroški, temveč v medsebojne čezatlantske investicije,” navaja poročilo.

Prihodki, ki jih v Evropi ustvarijo podružnice ameriških podjetij, so štirikrat večji od neposrednega izvoza iz ZDA v Evropo, medtem ko so prihodki evropskih podružnic ameriških podjetij v ZDA trikrat večji od evropskega izvoza na ameriški trg. AmCham opozarja, da bi posledice transatlantske trgovinske vojne lahko škodovale tem zelo tesnim gospodarskim odnosom.

Glavni avtor poročila Daniel Hamilton opozarja, da bi trgovinske ovire lahko prizadele tudi prenose znotraj podjetij, ki predstavljajo približno 90 odstotkov trgovinske menjave na Irskem in okoli 60 odstotkov v Nemčiji.

Druga nevarnost pa je prenos trgovinskih napetosti na področja storitev, prenosa podatkov ali energetike, saj se Evropa v veliki meri zanaša na uvoz utekočinjenega zemeljskega plina (LPG) iz ZDA. “Posledice trgovinskih sporov ne bodo omejene zgolj na trgovino. Sekundarni učinki se bodo razširili tudi na vse druge segmente, pri čemer so te interakcije precej pomembne,” poudarja Hamilton.

Poleg tega imajo ameriška in evropska podjetja medsebojno povezane vrednostne verige, kar jim omogoča konkurenčnost na globalni ravni – na primer pri nemških avtomobilih, kot je BMW, ki se izvažajo na ameriški trg. “Nisem prepričan, da bo to povzročilo izolirane naložbe … To bi močno zmanjšalo učinkovitost,” zaključuje Hamilton.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Popularno

Novi broj magazina „Lider.si” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentarji