Donald Trump želi, da Kijev preda svoje naravne vire v zameno za orožje, ki ga je Ukrajini dostavila prejšnja (Bidenova) administracija. Postavil je še nov zahtevek – da poleg mineralov prevzame tudi plinovod do Evrope, piše The Guardian, povzema pa Politika.
Reuters poroča, da so pogovori postali vse ostrejši in da je najnovejši osnutek sporazuma s strani ZDA “maksimalističen” v primerjavi s prvotnimi različicami iz februarja. Takrat je bilo predlagano, da Washington prevzame vire redkih kovin, pa tudi nafte in plina, katerih vrednost je ocenjena na 500 milijard dolarjev.
Sklicujoč se na vire blizu pogajalskim stranem The Guardian poroča, da najnovejši dokument vključuje tudi zahtevo, da Mednarodna korporacija za razvoj, ki je v lasti ameriške vlade, prevzame nadzor nad plinovodom. O sporazumu sta delegaciji sicer razpravljali v petek.
Zadnja zahteva Trumpove administracije se domnevno nanaša na plinovod, ki poteka od mesta Sudža v zahodni Rusiji do ukrajinskega mesta Užgorod, oddaljenega približno 1.200 kilometrov, na meji z EU in Slovaško. Plinovod, zgrajen v času Sovjetske zveze, je ključni del nacionalne infrastrukture in glavna energetska pot.
Ukrajina je 1. januarja ustavila dobavo plina po tej poti, saj se je iztekel petletni sporazum z ruskim državnim energetskim podjetjem Gazprom. Obe državi sta v preteklosti zaslužili stotine milijonov evrov s tranzitnimi pristojbinami, tudi v prvih treh letih vojne. Ekonomist Vladimir Landa iz Centra za ekonomsko strategijo, raziskovalnega centra v Kijevu, je dejal, da Američani želijo “vse, kar lahko dobijo”. “Njihove ponižujoče zahteve kolonialnega tipa imajo malo možnosti, da jih Kijev sprejme,” je napovedal Landa.
Minulo jesen je Vladimir Zelenski predlagal, da Ameriki omogoči dostop do nerazvitega mineralnega sektorja v Ukrajini. Predvidel je dogovor, po katerem bi prihajajoča Trumpova administracija Ukrajini dobavljala orožje v zameno za prihodnji dobiček iz skupnih investicij. Trump je zavrnil zagotovitev varnostnih jamstev ali vojaške podpore, vseeno pa bi rad minerale. Prejšnji teden se je pritožil, da se Zelenski poskuša “izmikati dogovoru”, in dejal, da bo imel ukrajinski predsednik “velike težave”, če ga ne sprejme.
Preberite več:
Zelenski je v četrtek izjavil, da je pripravljen skleniti dogovor o modernizaciji svoje države, vendar le, če med obema stranema obstaja “pariteta” z delitvijo prihodkov “pol-pol”. “Le branim to, kar pripada Ukrajini. To bi moralo biti v korist tako Združenih držav kot Ukrajine,” je dejal Zelenski.
V petek se je Trumpov posebni odposlanec Steve Witkoff v Sankt Peterburgu pogovarjal z Vladimirjem Putinom. Po poročanju The Guardiana je bila Witkoffova predlagana rešitev konflikta sledeča: Rusiji pripadejo štiri ukrajinske province, ki jih zahteva – vključno z ozemljem, ki ga nadzoruje Ukrajina in kjer živi milijon ljudi.