Ameriški Lyft z nakupom platforme za mobilnost FreeNow napovedal prihod v Evropo

Uber and Lyft logos
Foto: Unsplash

Ameriška aplikacija za taksi prevoze Lyft je v sredo objavila nakup evropske platforme za mobilnost FreeNow od nemških avtomobilskih velikanov BMW in Mercedes-Benz za 175 milijonov evrov, kar bo Lyftu omogočilo širitev na evropski trg. Zaradi pritiska največjega tekmeca, Uberja, na domačem severnoameriškem trgu, Lyft že nekaj časa išče nove načine za spodbujanje rasti poslovanja.

Prevzem platforme FreeNow bo skoraj podvojil Lyftov potencialni trg in odprl vrata njihovemu vstopu v večja evropska mesta, kot so London, Frankfurt, Pariz ali Milano, kjer nemška platforma trenutno ponuja storitve, ki segajo od tradicionalnih taksi prevozov do najema električnih skuterjev ali souporabe avtomobilov (car sharing).

Lyft vstopa na evropski trg “po ugodni ceni” in, kar je še pomembneje, “v odličnem trenutku,” je povedal direktor Lyfta David Risher ter dodal, da je podjetje trenutno v finančno močni poziciji, kar mu omogoča širitev na nova tržišča.

FreeNow je prisoten v več kot 150 mestih v devetih evropskih državah. Podjetje je septembra sporočilo, da je končno prenehalo poslovati z izgubo, in to po tem, ko so se prihodki leta 2024 povečali za 13 odstotkov na letni ravni. Hkrati so se bolj osredotočili na taksi storitve.

Lyft je sporočil, da bo ta prevzem skoraj podvojil njihov potencialni trg na več kot 300 milijard osebnih voženj letno, z dosedanjih približno 161 milijard v ZDA in Kanadi.

“Skoraj polovica taksi sektorja v Evropi je še vedno offline. Tu se skriva velik potencial za rast,” je dejal direktor platforme FreeNow Thomas Zimmermann. Poskusi povečanja rasti v Evropi z zajetjem večjega dela offline trga pa bodo naleteli na močno konkurenco ameriškega Uberja in estonskega Bolta – obe podjetji sta že dododbra razširjeni in uveljavljeni na evropskem trgu.

Evropska regulativa je tudi strožja kot v ZDA in spodbuja vodstva aplikacij za taksi prevoze k izboljšanju delavskih pravic za voznike, na primer z jamčenjem minimalnih mesečnih dohodkov ali plačanega letnega dopusta, hkrati pa povečuje pritisk na cenovno strukturo, da bi voznikom zagotovili pošteno plačilo za opravljeno delo.

Bolt je v Združenem kraljestvu nedavno uvedel nadomestilo za letni dopust in minimalno plačo za voznike, k čemur ga je prisilil regulatorni pritisk.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Popularno

Novi broj magazina „Lider.si” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentarji