Minister za zdravje Robert Kennedy mlajši (Robert Kennedy Junior, skrajšano RFK Jr.) bo objavil prepoved določenih umetnih barvil za živila v Združenih državah Amerike, navaja sporočilo zdravstvene agencije, ki ga povzema BBC. Kennedy načrtuje postopno ukinitev sintetičnih barvil na osnovi nafte kot “velik korak naprej pri prizadevanjih administracije, da Ameriko znova naredi zdravo”, je v ponedeljek sporočilo ameriško Ministrstvo za zdravje in socialne storitve (HHS – Health & Human Services).
Natančni datumi sprememb niso navedeni, a je HHS sporočil, da bo Kennedy podal več podrobnosti. Barvila – ki jih najdemo v veliki množici živil, tudi v žitaricah za zajtrk, sladkarijah, prigrizkih in pijačah – so bila pri nekaterih otrocih povezana z nevrološkimi težavami. Med lansko kampanjo z Donaldom Trumpom je Kennedy, ko je bil potrjen za vodjo najvišje ameriške zdravstvene agencije, obljubil, da se bo lotil umetnih barvil in ultra predelanih živil nasploh.
Ukrep sledi prepovedi rdeče barve št. 3, ki jo je ameriška Agencija za hrano in zdravila (FDA) letos uvedla za uporabo v živilih in farmacevtskih izdelkih od leta 2027 dalje, zaradi domnevne rakotvornosti, ki so jo pokazale raziskave na živalih. Kalifornija je barvilo prepovedala že leta 2023. Večina umetno obarvane hrane je narejena iz sintetičnih kemikalij na osnovi nafte, navaja neprofitni prehranski center Center za znanost v javnem interesu (CSPI).
Med naftna barvila štejemo še modro št. 1 (v sladkarijah in pekovskih izdelkih), rdečo št. 40 (v gaziranih pijačah, sladkarijah, pecivu in hrani za hišne ljubljenčke) in rumeno št. 6 (v pekovskih izdelkih in pijačah). Sintetična barvila najdemo v številnih priljubljenih živilih, kot so M&M’s, Gatorade, Kool-Aid in Skittles.
“Edini namen umetnih barvil je, da prehrambnim podjetjem prinašajo denar,” je dejal dr. Peter Lurie, nekdanji uradnik FDA in predsednik CSPI. “Barvila pomagajo, da je ultra predelana hrana videti privlačnejša, zlasti otrokom, pogosto pa prikrivajo odsotnost pomembnih sestavin, kot je sadje,” je dejal. “Ne potrebujemo sintetičnih barvil v prehranski verigi in zaradi njihove odsotnosti nihče ne bo prikrajšan.”

Podjetja so že našla načine, kako izločiti številna barvila v drugih državah, kot sta Velika Britanija in Nova Zelandija, je povedala nekdanja profesorica prehrane na Univerzi v New Yorku, Marion Nestle. Na primer: v Kanadi podjetje Kellogg za barvanje kosmičev Froot Loops uporablja naravna barvila, kot sta korenčkov in lubenični sok, medtem ko v ZDA še vedno uporablja umetna barvila. Škodljivost sintetičnih barvil je po profesoričinem vprašljiva. “Jasno je, da pri nekaterih – a nikakor ne pri vseh otrocih – povzročajo vedenjske težave in so v raziskavah na živalih povezana z rakom in drugimi boleznimi,” je dejala. “Dovolj je bilo vprašanj o njihovi varnosti, da bi njihovo odstranitev lahko utemeljili – še posebej, ker to ni velika poteza,” je dodala.
Preberite več:
Britanski ministri za zdravje so se leta 2008 dogovorili za postopno ukinitev šestih umetnih barvil do leta 2009, medtem ko Evropska unija prepoveduje nekatera barvila in zahteva opozorilne oznake za druga. V zadnjih mesecih je Kennedyjeva pobuda za prepoved barvil dobila zagon v več državnih zakonodajnih telesih. Zahodna Virginija je prejšnji mesec prepovedala sintetična barvila in konzervanse v hrani, podobni ukrepi pa so bili sprejeti tudi drugod.