Največji ameriški proizvajalci obutve so predsednika Donalda Trumpa zaprosili za izjemo pri carinah.
Trgovinsko združenje Footwear Distributors and Retailers of America (FDRA) je ta teden Beli hiši poslalo pismo, v katerem zahteva izjemo pri tako imenovanih recipročnih carinah, za katere združenje trdi, da industriji obutve predstavljajo “eksistenčno grožnjo”.
Pismo je podpisalo 76 obutvenih blagovnih znamk, vključno z Nike, Adidas, Skechers in Under Armour.
“Mnoga podjetja, ki proizvajajo cenovno dostopno obutev za delavske družine z nižjimi in srednjimi dohodki, ne morejo absorbirati tako visokih carinskih stopenj, prav tako pa teh stroškov ne morejo prenesti na potrošnike. Brez nujne izjeme pri recipročnih carinah bodo preprosto prisiljena zapreti svoja vrata,” piše v pismu, poslanem prejšnji teden.
CNBC poroča tudi o opozorilu združenja, da so številni proizvajalci že zamrznili naročila, zaloge obutve za ameriške potrošnike pa bi se kmalu lahko izčrpale.
Carine, napovedane 2. aprila, vključujejo dajatve za več držav, ki so ključne za oskrbo z obutvijo, vključno s Kitajsko, Vietnamom in Kambodžo.
Čeprav so bile začetne carinske stopnje, ki so za Vietnam in Kambodžo znašale več kot 45 odstotkov, za 90 dni znižane na 10 odstotkov, je Trumpova administracija dodatno zvišala carine na uvoz iz Kitajske, ki zdaj dosegajo efektivno stopnjo 145 odstotkov.
Adidas je že v začetku tega tedna opozoril, da bodo carine privedle do višjih cen za ameriške potrošnike. Konec marca, preden so bile objavljene konkretne stopnje recipročnih carin, je finančni direktor podjetja Nike izjavil, da bodo globalne dajatve in gospodarska negotovost povzročile slabšo prodajo v tekočem četrtletju.
Preberite več:
V pismu proizvajalcev obutve je zapisano, da se je industrija že pred Trumpovo napovedjo obsežnih carin soočala z znatnimi davki na izdelke, kot je otroška obutev.
Skupno bodo ameriška podjetja, ki prodajajo obutev, zdaj izpostavljena carinam v razponu od 150 do približno 220 odstotkov, navaja združenje.