Ameriški trg dela glede na v petek objavljene podatke aprila ni bil nič kaj destabiliziran zaradi novih carin Združenih držav Amerike, a analitiki pričakujejo poslabšanje.
Stopnja brezposelnosti v največjem svetovnem gospodarstvu je aprila ostala stabilna pri 4,2 odstotka, je objavilo Ministrstvo za delo, poroča Beta.
ZDA so v tem mesecu zaposlile 177.000 ljudi, kar je manj kot prejšnji mesec (185.000), a več, kot so pričakovali finančni strokovnjaki, ki so napovedovali okoli 133.000 novih delovnih mest.
To so prvi uradni podatki o zaposlovanju po napovedi novih carin predsednika Donalda Trumpa na uvoz blaga v ZDA.
Trump je ukrep v večji meri preložil, razen v primeru Kitajske, a so carine vseeno občutno višje kot pred začetkom njegovega drugega mandata, kar vzbuja zaskrbljenost potrošnikov in podjetij.
Strokovnjaki napovedujejo počasnejšo rast, višjo inflacijo in višjo brezposelnost.
“Zaradi velikega števila zaposlitev nismo presenečeni, saj vpliv carinskih ukrepov ne bo takojšen,” je dejal Bryon Anderson, izvršni direktor podjetja Lafer Tengler Investments.
Dodal je, da bodo podatki postajali manj spodbudni, čim dlje bo ta situacija trajala.
“Tisto, kar je sprožila Trumpova politika, predstavlja dolgoročno grožnjo, ki se bo pokazala v številkah v prihodnjih mesecih, ne pa dneh,” je ocenil Anderson.
Finančni strokovnjaki pričakujejo, da bo ameriška centralna banka obrestne mere ohranila nespremenjene, dokler ne bodo jasnejši trendi v gospodarstvu po šoku, ki so ga povzročile nove carine.
Preberite več:
Zadnje poročilo ameriške centralne banke o stanju gospodarstva, ki zajema nedavni časovni okvir, je pokazalo poslabšanje po vsej državi – manj potrošnje, manj potovanj, manj turistov, pa tudi manj zaposlovanja.
Ameriška izvršna oblast državljanom obljublja, da bodo kmalu želi sadove politike, usmerjene v oživljanje domače industrije in ustvarjanje javnih prihodkov za financiranje znižanja davkov.