Predsednik odbora za pravosodje v ameriškem predstavniškem domu, republikanec Jim Jordan, je v nedeljo pozval evropsko komisarko za konkurenco Tereso Ribero, naj “pojasni” izvajanje evropske regulative za velike tehnološke družbe, pri čemer je trdil, da so ameriška podjetja namerna tarča teh pravil.
Jordanova uradna zahteva je bila vložena le dva dni po tem, ko je ameriški predsednik Donald Trump podpisal memorandum, v katerem opozarja, da bo njegova vlada analizirala zakonodajo Evropske unije o digitalnih trgih (Digital Markets Act) in digitalnih storitvah (Digital Services Act), “ki narekuje, kako ameriška podjetja komunicirajo s potrošniki v Evropski uniji.”
Evropski Akt o digitalnih trgih, ki je stopil v veljavo maja 2023, določa vrsto obveznosti in prepovedi za velike spletne družbe, med katerimi so velikani, kot so Alphabet, Amazon, Apple, Booking.com, Meta, Microsoft in ByteDance. Zakon vključuje številne klavzule, katerih cilj je zagotoviti enake tržne pogoje v digitalnem prostoru in uporabnikom omogočiti večjo izbiro.
“Pišemo, da izrazimo zaskrbljenost, da zakon DMA cilja na ameriška podjetja,” je Jordan zapisal v pismu, naslovljenem na Ribero, ki ga je v nedeljo pridobil Reuters. V nadaljevanju pisma Jordan trdi, da evropska pravila digitalna podjetja obremenjujejo z regulativnimi zahtevami ter da dajejo prednost evropskim podjetjem.
V pismu med drugim kritizira tudi denarne kazni za kršitelje, ki lahko znašajo do največ 10 odstotkov globalnega letnega prihodka podjetja, za katerega se ugotovi, da krši evropska pravila.
“Zdi se, da imajo te stroge kazni dva cilja: prisiliti podjetja, da spoštujejo evropske standarde po vsem svetu, in delovati kot evropski davek na ameriška podjetja,” piše v pismu.
Kritike se dotaknejo tudi nekaterih klavzul evropske regulative, od katerih bi lahko imela koristi Kitajska. “Te določbe, skupaj z drugimi členi zakona DMA, zavirajo inovacije, odvračajo od raziskav in razvoja ter prenašajo velike količine visoko vrednih lastniških (proprietary) podatkov drugim podjetjem in konkurenčnim državam,” piše.
Ribero v pismu poziva, da odgovori do 10. marca. Evropska komisija na zahtevo za komentar ni odgovorila.
Evropska komisija, v kateri je Riberodruga najvplivnejša uradnica za predsednico Ursulo von der Leyen, zavrača trditve, da je evropska regulativa usmerjena proti ameriškim podjetjem. Ribero je v intervjuju za Reuters prejšnji teden dejala, da Komisije ne bi smeli siliti v spremembe zakona, ki ga je že odobril Evropski parlament.