Analitiki pričakujejo, da bo ameriški velikan športnih oblačil in opreme Nike v četrtek v svojem četrtletnem poročilu objavil največji padec prihodkov v zadnjih petih letih, saj vsi kazalniki trga namigujejo, da izdelki iz novega asortimana niso pritegnili ameriških kupcev, ki pod pritiskom inflacije že tako varčujejo pri vseh nenujnih izdatkih.
Po podatkih analitične družbe Sensor Tower je prenos Nikeovih mobilnih aplikacij v zadnjem letu padel za 35 odstotkov, medtem ko je število kupcev, ki vstopajo v Nikeove fizične trgovine, v istem obdobju padlo za 11 odstotkov, kažejo podatki finančne svetovalne hiše Raymond James.
Velika maloprodajna veriga športne opreme Footlocker – ki je tudi eden največjih distributerjev Nikeovih izdelkov – je v poročilu za delničarje pred dvema tednoma objavila, da bodo “promocijski pritiski” v naslednjem letu znatno zmanjšali dobičkovne marže. Napoved je bila interpretirana kot posledica popustov oziroma znižanih cen, ki jih je Nike uvedel, da bi se znebil neprodanih zalog. Nikeova roba predstavlja približno 60 odstotkov Footlockerjevega asortimaja.
Kazalniki ponazarjajo, kako dolga in težka pot čaka Nike in novega predsednika uprave Elliotta Hilla, ki je prevzel funkcijo oktobra lani. Od naznanila Hillovega imenovanja 20. septembra lani pa do danes so Nikeove delnice padle za 19 odstotkov. Hkrati je njihov največji konkurent, nemški Adidas, v istem obdobju zabeležil rahlo povečano vrednost.
Pod vodstvom Hilla je Nike začel ambiciozni zasuk, da bi ostal relevanten kot ena izmed največjih in najbolj prepoznavnih blagovnih znamk na svetu. Analitik iz Morningstara, David Swartz, pa pravi, da širitev asortimaja z dodajanjem enega ali dveh novih modnih stilov ne bo dovolj za povečanje prodaje.
“Nike mora ustvariti popolnoma novo franšizo, celoten spekter izdelkov, ki bi lahko podjetju v naslednjih letih s prodajo prinesli milijarde dolarjev. In za to bo potrebnih vsaj nekaj let,” je Swartz povedal v komentarju za Reuters.
Po podatkih, ki jih je zbral LSEG, bo Nike v tretjem četrtletju poslovnega leta 2024-25 (za obdobje od decembra 2024 do februarja 2025) zabeležil padec prihodkov za 11,5 odstotka na 11,01 milijarde dolarjev. Če bodo številke padec prodaje potrdile, bo ta največji po četrtem četrtletju 2020, med marcem in majem tistega leta, ko je prodaja zaradi globalne pandemije padla za 38 odstotkov.
Pričakuje se, da bo dobiček na delnico znašal 29 centov, kar je precej manj v primerjavi s 77 centi leto dni prej. Vlagatelji, s katerimi je govoril Reuters, so dejali, da želijo izvedeti več podrobnosti o Nikeovih načrtih za izboljšanje odnosov z maloprodajnimi verigami in reševanje neprodanih zalog.
Roba, ki jo imajo na zalogi, je bila v četrtletju od septembra do novembra lani vredna 8 milijard dolarjev, je takrat poročal Nike.
Po prevzemu funkcije oktobra je Hill izvedel vrsto ukrepov, ki so jih analitiki pozdravili. Med njimi je bilo lansiranje nove linije tekaških čevljev Pegasus Premium in Vomero 18 na začetku letošnjega leta, sklenitev partnerstva z blagovno znamko za žensko oblačilo Skims, pa tudi predvajanje Nikeovega prvega oglasa v polčasu ameriškega Super Bowla po 27-letnem premoru.
Preberite več:
Linija oblačil za ženske, ki jo Nike načrtuje v sodelovanju z blagovno znamko Skims v lasti influencerke Kim Kardashian, bi lahko bila “zelo dobra za poslovni razvoj, če jim uspe vstopiti v ta tržni segment in postati pomemben igralec poleg znamk, kot sta Lululemon ali Biores,” pravi John Nagle iz podjetja Kavar Capital Partners, ki je med Nikeovimi delničarji.
Reklama, predvajana med letošnjim Super Bowlom, ki jo je zasnovala agencija Wieden+Kennedy, je ciljala na ženske, njena naloga pa je bila tudi prikazati Nikeovo marketinško moč in znova vključiti podjetje v tok popularne kulture.
V oglasu so se pojavile vrhunske ameriške športnice, kot je Caitlin Clark, košarkarska superzvezda, ki je v veliki meri zaslužna za nedavni porast priljubljenosti ameriške profesionalne ženske košarkarske lige WNBA.