Apple je predlagal nenavadno strategijo v svojem prizadevanju, da obdrži donosno partnerstvo z drugim ameriškim tehnološkim velikanom, podjetjem Google. Njihov predstavnik je namreč pred sodiščem izjavil, da takšen poslovni dogovor “morda dolgoročno ne bo potreben” in da bi lahko s tega vidika celo iPhone nekoč postal odveč.
Eddy Cue, višji podpredsednik za storitve pri podjetju Apple, je argument predstavil v sredo med pričanjem na protimonopolnem sojenju, ki ga je proti Googlu sprožilo ameriško ministrstvo za pravosodje. Čeprav Apple od podjetja Google prejme približno 20 milijard dolarjev letno – v zameno za to, da je Googlov iskalnik privzeta možnost na napravah iPhone – je Cue opozoril, da se celotna krajina spreminja.
Apple že načrtuje preoblikovanje svojega spletnega brskalnika Safari okoli storitev umetne inteligence. Poleg tega kupci opuščajo tradicionalen način iskanja. Število Googlovih iskalnih poizvedb na Applovih napravah je prvič upadlo aprila, kar je posledica prehoda uporabnikov na storitve, ki temeljijo na umetni inteligenci, je dejal.
“Tehnološke spremembe ustvarjajo nove priložnosti,” je povedal Cue in dodal, da verjame, da bodo ponudniki umetne inteligence sčasoma postali možnosti v Safariju kot alternative iskalnikom.
Je pa tudi jasno, da Apple ne želi izgubiti trenutnega dogovora z Googlom, ki bi bil ogrožen, če bi ministrstvo za pravosodje zmagalo v zadevi. Tudi vlagatelji to možnost vidijo kot grožnjo za obe podjetji.
Delnice Alphabeta (Google) so v sredo na newyorški borzi padle za 7,3 odstotka, medtem ko je Apple izgubil 1,1 odstotka. Google ustvarja milijarde dolarjev prihodkov letno iz iskalnih poizvedb na več kot dveh milijardah aktivnih Applovih naprav.
Preberite več:
- Seagate želi do leta 2030 razviti trdi disk s 100 terabajti
- Nova regulativa EU: Družbena omrežja bodo odgovarjala za oglaševanje finančnih prevar na svojih platformah
- Evropska telekomunikacijska podjetja opozarjajo, da Evropi grozi zaostanek pri 6G tehnologiji, če ne omogoči uporabe večjega dela frekvenčnega spektra
Razkritje Cuejevega načrta, da bi Apple svoj brskalnik preusmeril na sisteme umetne inteligence, je imelo jasen namen: zmanjšati pomen obstoječega dogovora z Googlom. Če se je industrija spremenila in zdaj obstajajo jasne alternative za Google, lahko sodnik sklene, da ni razloga za razveljavitev dolgoletnega sporazuma.
Cue je v svojem pričanju pohvalil tudi te konkurenčne možnosti. Njegove izjave o morebitni prihodnosti iPhona, ki ustvarja več kot polovico Applovega prihodka, so bile še posebej odmevne v zahodnih medijih: “Morda čez 10 let ne boste več potrebovali iPhona, pa naj zveni še tako noro,” je dejal.