Aprila največ turističnih prenočitev v Sloveniji doslej

Piran
Ali lahko Slovenija ohrani kakovost in gostoljubje ob vse večjem pritisku rekordnega števila turistov? Foto: Pixabay

Slovenija beleži rekordno rast turizma. Letošnji april je postavil nov mejnik z več kot 490.000 prihodov turistov in kar 1,1 milijona prenočitev, kar je največ za ta mesec doslej. V primerjavi z lanskim aprilom se je število prihodov povečalo za 23 %, prenočitev pa za 22 %. Največjo rast med občinami so zabeležili v Kranjski Gori, kjer je število prenočitev naraslo za 53 %.

Domači turisti ostajajo zvesti zdraviliščem in obali, tuji pa množično obiskujejo prestolnico in priljubljene destinacije

Domači turisti so v aprilu ustvarili 26 % vseh prenočitev v nastanitvenih obratih. Njihovih prihodov je bilo skoraj 111.000, število prenočitev pa se je povečalo za 3 % in znašalo nekaj več kot 294.000. Največ prenočitev domačih gostov je bilo v občini Piran, kjer so ustvarili skoraj 47.000 prenočitev, kar je za 8 % več kot lani.

Med domačimi turisti je bilo največ tistih, starejših od 65 let, ki so v povprečju prenočili 4,8-krat.

Tujci so ustvarili več kot 379.000 prihodov, kar je 31 % več kot lani, in skoraj 847.000 prenočitev, kar je 30 % več kot lani. Skoraj polovica njihovih prenočitev je bila v Ljubljani, Piranu in Bledu. Ljubljana je zabeležila 28 % več prenočitev kot lani, Piran 48 %, Bled pa 31 %.

Med tujimi turisti je največ prenočitev ustvarila starostna skupina 35–44 let (17 %).

Italijani, Nemci in Avstrijci na vrhu – rast skoraj pri vseh pomembnih trgih

Med tujimi obiskovalci so največ prenočitev prispevali Italijani (22 % več kot lani), ki so največkrat prenočili v Ljubljani, Piranu in na Bledu. Nemci in Avstrijci sledijo, pri čemer so Madžari zabeležili skoraj podvojitev prenočitev v primerjavi z lanskim aprilom. Rast so zabeležile vse glavne tuje trge, vključno s Srbijo in Hrvaško.

Prenočitve so bile v aprilu razporejene skoraj enakomerno med gorskimi in zdraviliškimi občinami ter Ljubljano, domači turisti pa so največ prenočitev ustvarili v zdraviliščih. Največjo rast prenočitev so zaznali v gorskih občinah (+37 %), sledila je Ljubljana (+26 %) in obmorske občine (+22 %).

Več kot polovico vseh prenočitev so ustvarili hoteli, vendar so zasebne nastanitve, kot so apartmaji in hiše, zrasle še hitreje (+31 %), sledijo kampi (+29 %).

V prvih štirih mesecih leta 2025 je Slovenija zabeležila 6 % več prihodov turistov kot lani in 4 % več prenočitev. 

Med velikonočnimi prazniki množično na morje in v zdravilišča

Med velikonočnimi prazniki (19.–21. april) je bilo največ prihodov domačih turistov v obalnih občinah, predvsem v Piranu, ki je pritegnil 13 % vseh domačih obiskovalcev.

Sledile so zdraviliške občine Brežice (8 %), Izola (7 %) ter Podčetrtek, Moravske Toplice in Ankaran (vsaka po 6 %).

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Popularno

Novi broj magazina „Lider.si” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentarji