Nova avstrijska vlada ni podprla predloga Evropske komisije za 90 odstotno znižanje emisij do leta 2040, poroča Politico.
Dunaj cilja nikoli ni izrecno podprl, a je prejšnja podnebna ministrica in predstavnica stranke Zelenih Leonore Gewessler predlog EU februarja pozdravila. Takrat je tudi izjavila, da Avstrija v vsakem primeru cilja na popolno odpravo emisij do leta 2040. Nova koalicija pa si očitno ne deli stališča z Zelenimi.
Ob prevzemu oblasti je nova vlada razpustila zeleno superministrstvo in mu odvzelo pristojnost za podnebna, okoljska, mobilnostna in tehnološka vprašanja – s temi se zdaj ukvarja ministrstvo za kmetijstvo. Tudi Gewessler v vlogi ministrice je včasih sprejemala odločitve brez konservativnih koalicijskih partnerjev, a Ljudska stranka (ÖVP) takrat ni izpodbijala njene podpore cilju za leto 2040.
Predstavnik okoljskega in kmetijskega ministrstva je v izjavi za Politico povedal, da so cilji za odpravo emisij za Evropo ključnega pomena, a da “moramo zdaj počakati na konkreten predlog Komisije, ki ga bomo podrobno pregledali, saj je drobni tisk prav tako pomemben za doseganje cilja za leto 2024.”
Komisija priporočila še ni konkretizirala v formalni zakonodajni predlog, ker 90-odstotni cilj med državami EU ni bil deležen zadostne podpore. Wopke Hoekstra, vodja komisije za podnebne spremembe, zdaj preučuje možnosti za vključitev “prilagodljivosti” v predlog, ne da bi bilo treba odstopiti od 90-odstotne tarče.
Preberite več:
Konservativci so Hoekstrov pristop sicer označili za “pragmatičen”, niso pa komentirali predloga, da se del cilja doseže s plačilom drugim državam za zmanjšanje emisij z ogljičnimi krediti. Mednarodni sistem ogljičnih kreditov je bil vzpostavljen v okviru pariškega podnebnega sporazuma. Nemčija in Francija idejo podpirata, kritikom pa se zdi da se s tem spodkopava integriteto okvira podnebne politike EU.
Znanstvenemu svetovalnemu svetu EU se zmanjšanje emisij za vsaj 90 odstotkov do 2024 zdi nujno, podprl pa bi tudi pet odstotkov višji cilj, da bi bile emisije primerljive letu 1990.