Britanska centralna banka je znižala obrestno mero za 25 bazičnih točk na 4,25 odstotka, kar je spodbudila zaskrbljenost zaradi učinkov, ki bi jih ameriške carine lahko imele na globalno in britansko gospodarsko rast.
Zanimivo je, da se je glasovanje v monetarnem odboru Bank of England (BoE) končalo s petimi glasovi proti štirim v prid znižanju obrestne mere za 0,25 odstotne točke. Dva člana sta si želela večjega znižanja, za pol odstotne točke, medtem ko sta dva člana izrazila željo, da mera ostane nespremenjena.
BoE navaja, da bodo ameriške carine in odzivi drugih držav negativno vplivali na britansko gospodarsko rast ter zmanjšali inflacijske pritiske, a obenem poudarja, da je ključna beseda v napovedih negotovost.
“Pretekli tedni so pokazali, kako negotovo je lahko globalno gospodarstvo. Zato se moramo držati postopnega in previdnega pristopa pri nadaljnjem zniževanju obrestne mere,” je izjavil guverner centralne banke Andrew Bailey.
Spomnimo, ameriški Fed je ta teden ohranil obrestno mero na isti ravni, saj se boji, da bi uvedba carin lahko sprožila stagflacijo.
Od sredine lanskega leta je BoE znižal obrestno mero v enaki meri kot Fed in manj kot Evropska centralna banka, zaradi skrbi glede visoke rasti plač in vztrajne inflacije.
Na podlagi ocene 29. aprila BoE meni, da bodo ameriške carine negativno vplivale na uspešnost britanskega gospodarstva in ga v naslednjih treh letih znižale za 0,3 odstotne točke, hkrati pa bodo pomagale hitreje doseči ciljno stopnjo inflacije.
Kasneje v četrtek naj bi ZDA in Združeno kraljestvo objavili sklenitev trgovinskega sporazuma, s katerim bi se zmanjšal del ameriških carin na uvoz britanskega blaga. No, BoE zdaj opozarja, da bosta dve tretjini predvidene škode posledica vpliva carin na svetovno gospodarstvo, manjši del pa posledica neposrednega carinjenja britanskega blaga.
Preberite več:
V najnovejših napovedih je BoE znižala napoved letošnje povprečne inflacije na 3,5 odstotka s prejšnjih 3,75 odstotka. Centralna banka pričakuje vrnitev inflacije na dva odstotka v prvem četrtletju leta 2027, kar je devet mesecev prej kot v prejšnji napovedi.
Prav tako pričakuje, da bo gospodarska rast letos enoodstotna, nekoliko več kot prejšnja napoved 0,75 odstotka. Za leto 2026 pa je napoved znižana na 1,25 odstotka s prejšnjih 1,5 odstotka, pri čemer ocenjujejo, da bo četrtletna rast na kratki rok verjetno le 0,1 odstotka.