Banka Slovenije: Inflacija pod nadzorom, ECB ostaja previdna

Banka Slovenije
Foto: Banka Slovenije

Namestnik guvernerja Banke Slovenije Primož Dolenec je po včerajšnji seji Sveta Evropske centralne banke (ECB) predstavil glavne poudarke in obrazložil zakaj so se odločili, da obrestne mere ostanejo nespremenjene.

Kot je pojasnil, zadnji makroekonomski podatki kažejo, da se inflacija evrskega območja giblje v skladu z zastavljenim ciljem. Ekonomska aktivnost pa ostaja kljub številnim negotovostim še vedno razmeroma odporna na zunanje šoke. Zato je Svet ECB sprejel odločitev, da obrestna mera za mejni depozit ostane na 2%, torej nespremenjena.

Dolenec je izpostavil pomembnost nadaljnjih korakov, ki bodo temeljili na “oceni inflacijskih obetov in spremljajočih tveganj, dinamiki osnovne inflacije in jakosti učinkovanja naših ukrepov”. Dodal je, da se bodo odločitve o naravnanosti denarne politike še naprej sprejemale na vsaki seji posebej, kar pomeni previden in prilagodljiv pristop.

Podrobnejši pogled na inflacijo in gospodarsko rast

Inflacija je bila junija 2,0-odstotna, kar je le rahlo več od 1,9% v maju. “Junijsko rahlo povišanje primarno odraža manj negativen prispevek energetske inflacije,” je pojasnil Dolenec. Rast cen hrane se je rahlo umirila na 3,1%, osnovna inflacija pa je ostala nespremenjena pri 2,3%. Pri tem je poudaril, da še naprej večji del osnovne inflacije prispeva storitveni sektor, a pričakuje, “da se bo ob nadaljevanju umirjanja rasti stroškov dela na srednji rok znižala na ravni, ki so skladne z inflacijskim ciljem.”

Glede gospodarske aktivnosti je Dolenec izpostavil, da je bila rast realnega bruto domačega proizvoda v prvem četrtletju 0,6 odstotka, kar presega pričakovanja. Rast je predvsem posledica povečanja izvoza in spodbud zasebne potrošnje ter investicij. Po njegovih besedah pa še vedno ostaja visoka negotovost zaradi nejasnih trgovinskih pogajanj.

Stabilnost finančnih trgov kljub negotovostim

Namestnik guvernerja je ocenil, da so finančni trgi v evrskem območju ostali razmeroma stabilni kljub številnim negotovostim: “Geopolitične napetosti na Bližnjem vzhodu ter nestabilnosti v svetovni trgovinski politiki niso imele večjega vpliva na finančne razmere.” Dodal je tudi, da optimizem glede ekspanzivne fiskalne politike držav evrskega območja ostaja močan dejavnik za stabilnost.

Zmanjšali so se razmiki donosnosti državnih obveznic nad nemškimi referenčnimi vrednostmi, premije za tveganje na kapitalskih trgih ostajajo stabilne, cene delnic pa so blizu zgodovinsko visokih ravni. Kljub temu po njegovih besedah “negotovost glede vpliva zunanjih šokov na gospodarstvo ostaja povišana.”

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Popularno

Novi broj magazina „Lider.si” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentarji