Bayer mora po novi sodni odločbi plačati odškodnino v višini 2,2 milijarde dolarjev

Tractor on bare field
Foto: Unsplash

Nemški kemični in farmacevtski velikan Bayer bo moral po odločitvi porote na sojenju v ameriški zvezni državi Georgia plačati odškodnino v višini 2,1 milijarde dolarjev. Tožbo proti Bayerju je vložil bolnik z rakom, ki trdi, da je zbolel zaradi njihovega domnevno rakotvornega sredstva za zatiranje plevela, Roundup.

Novico je v petek sporočila odvetniška pisarna, ki zastopa tožnika, medtem ko je Bayer v soboto napovedal, da se bo na odločitev pritožil. Gre za eno najvišjih sodno dodeljenih odškodnin v zvezi z Roundupom in za velik poraz za Bayer, enega največjih svetovnih proizvajalcev semen in pesticidov.

Bayer je do zdaj že moral plačati približno deset milijard dolarjev v poravnavah zaradi spornih trditev, da Roundup, ki temelji na herbicidu glifosatu, povzroča raka pri ljudeh. Trenutno je v teku več kot 60.000 sodnih postopkov, povezanih z Roundupom, za morebitne obsodbe pa je Bayer že rezerviral 5,9 milijarde dolarjev.

Nemška farmacevtska in biotehnološka skupina je prevzela herbicid Roundup v okviru prevzema ameriškega agrokemičnega podjetja Monsanto leta 2018, za kar je Bayer takrat plačal 63 milijard dolarjev. Najnovejša sodba v Georgii vključuje 65 milijonov dolarjev kompenzacije in kazensko odškodnino v višini dveh milijard dolarjev, navaja sporočilo za javnost, ki sta ga posredovali odvetniški pisarni Arnold & Itkin in Kline & Specter.

Bayer je v svojem odzivu zapisal, da se s sodbo ne strinja, saj naj bi bila v nasprotju z večino znanstvenih dokazov ter s konsenzom regulativnih organov in znanstvenih ocen po vsem svetu.

“Verjamemo, da imamo močne argumente za pritožbo in razveljavitev te sodbe ter za odpravo ali zmanjšanje te pretirane in protiustavne odškodnine,” je zapisano v sporočilu. Bayer prav tako opozarja, da so bile dosedanje odškodnine v primerih, kjer so bile izrečene dokončne sodbe, v povprečju zmanjšane za 90 odstotkov v primerjavi s prvotnimi sodnimi odločbami.

Na začetku tega meseca je Bayer sporočil ameriškim oblastem, da bi lahko popolnoma prenehal prodajati Roundup na ameriškem trgu, če ne bo okrepljena pravna zaščita podjetij v primerih tožb, povezanih s škodljivimi učinki njihovih izdelkov, poroča Reuters.

Bayer si prizadeva za zaščito pred tožbami na ravni posameznih zveznih držav in trdi, da so testiranja ter odobritve Roundupa na zvezni ravni, ki jih je izdala ameriška Agencija za varstvo okolja (EPA), zadostna pravna zaščita. Trenutno podjetje sodeluje s kmetijskimi združenji in oblastmi posameznih zveznih držav, domnevno pa pripravlja tudi nov predlog ameriškemu vrhovnemu sodišču, saj podobna pritožba leta 2022 ni bila uspešna.

Spomnimo, konec leta 2023 je Evropska komisija odločila, da se lahko glifosat v EU uporablja še nadaljnjih deset let, saj države članice niso uspele doseči soglasja v pritožbenem odboru.

Številne organizacije v EU opozarjajo, da je ta herbicid škodljiv za okolje, prav tako pa obstajajo sumi o njegovi rakotvornosti. Neodvisne študije so pokazale tudi neposreden negativen vpliv glifosata na zdravje in življenjsko dobo opraševalcev, kot so čebele.

Julija 2023 je Evropska agencija za varnost hrane (EFSA) poročala, da ni identificirala nesprejemljivih tveganj za ljudi, živali in okolje, ki bi lahko postavila pod vprašaj uporabo glifosata. Analizo so pripravile Francija, Nizozemska, Švedska in Madžarska.

Proizvajalec glifosata, nemški Bayer, je takrat poudaril, da nobena študija, izvedena v realnih pogojih, ni dokazala povezave med glifosatom in škodo za zdravje čebeljih skupnosti.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Popularno

Novi broj magazina „Lider.si” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentarji