Najbolj priljubljena kriptovaluta na svetu je presegla vrh, ki ga je dosegla po inavguraciji ameriškega predsednika Donalda Trumpa, piše Euronews.
Med četrtkovim trgovanjem na azijskih borzah je kriptovaluta ob 5:23 po srednjeevropskem času poskočila nad 111.000 dolarjev (98.000 evrov), s čimer je podrla prejšnji rekord v višini 109.000 dolarjev (96.000 evrov), ki ga je dosegla 20. januarja ob imenovanju novega predsednika.
K novemu rekordu je prispeval optimizem ob pričakovanju novega zakona o stabilnih kriptovalutah, GENIUS Act. Gre za prvi regulativni okvir kriptovalut nove Trumpove administracije, ki naj bi ga ameriški kongres kmalu uradno sprejel.
A porast kriptovalut niso podprle le novosti v zakonodaji, temveč tudi čedalje večje zanimanje nekaterih ustanov. Podjetje Strategy Michaela Saylorja je v ponedeljek naznanilo nakup bitcoinov v vrednosti 765 milijonov dolarjev (675 milijonov evrov), kar je skupno premoženje podjetja povečalo na več kot 63 milijard dolarjev (56 milijard evrov). Velike finančne ustanove, kot so JPMorgan Chase, Morgan Stanley in BlackRock so prav tako razširile ponudbo kriptovalut za stranke.
“Morda je najpomembnejša sprememba ta, kdo kupuje. To je prvi pravi bikovski trg, kjer je v ospredju institucionalna udeležba,” je razložil Josh Gilbert, tržni analitiki pri eToro Australia.
Nova zakonodaja ZDA o stabilnih kriptovalutah
V ponedeljek je ameriška skupina demokratskih senatorjev med proceduralnim glasovanjem opustila nasprotovanje novi kriptovalutni zakonodaji, zato vlada upanje, da bo senat zakon sprejel že ta teden. Vključeval naj bi določbe za zaščito imetnikov stabilnih kovancev in urejanju morebitnih zlorab za financiranje kriminala ali terorizma.
Stabilni kovanci so kriptovalute, zasnovane za ohranjanje stabilne vrednosti, saj so vezane na referenčna sredstva, kot sta dolar in evro, ali na surovine, kot je zlato. Predlog zakona je naletel na nekaj odpora zaradi pomislekov o navzkrižju interesov, ki so izhajali iz vpletenosti predsednika Trumpa in njegove družine. Trump je januarja namreč lansiral lastni meme kovanec, družinsko podjetje pa je marca podprlo lansiranje novega stabilnega kovanca USD1. Slednji je vezan na depozite v ameriških dolarjih in podprt s kratkoročnimi ameriškimi državnimi obveznicami.
Preberite več:
Bitocin je od začetka leta zrasel za skoraj 20 odstotkov, medtem ko je indeks S&P 500 zdrsnil za 0,48 odstotka, Nasdaq pa pridobil 2,7 odstotka. Zlato se je v tem obdobju povzpelo za približno 21 odstotkov.
Donosnost obveznic, ki je obratno sorazmerna s cenami, se je močno zvišala po slabem povpraševanju na sredini dražbi 20-letnih ameriških obveznic. Vse kaže, da vlagatelje skrbi Washingtonov zdaj, ko čakajo Trumpov predlog davčnega zakona. Prejšnji petek je agencija Moody’s tudi znižala kreditno oceno ZDA. Delnice, dolar in državne obveznice so v sredo padli.
Vseeno bitcoin ostaja nestabilno in tvegano sredstvo, saj za razliko od delnic ne temelji na dobičkih podjetij.