Bitka za čipe: Kitajska očita ZDA zlorabo moči in rušenje svetovnega trga

Nvidia čip
Ameriške omejitve izvoza čipov so sprožile ostre odzive Pekinga in tehnoloških velikanov. Foto: Flickr

Kitajska je ostro obsodila nove ameriške smernice, ki podjetja opozarjajo na morebitne kršitve izvozne kontrole pri uporabi kitajskih čipov, zlasti tistih podjetja Huawei. Pekinško ministrstvo za trgovino je ukrepe označilo za “enostransko ustrahovanje in protekcionizem”, ki resno ogrožajo stabilnost industrije čipov.

Ameriško ministrstvo za trgovino je prejšnji teden predstavilo nove smernice, ki podjetja opozarjajo, da bi z uporabo kitajskih visokotehnoloških čipov, predvsem čipov Ascend tehnološkega velikana Huawei, tvegali kršenje nadzora izvoza. Washington trdi, da so ti ukrepi namenjeni deljenju ameriške tehnologije umetne inteligence “z zaupanja vrednimi državami po vsem svetu” in omejevanju dostopa do te tehnologije njihovim nasprotnikom.

Kitajska je v odzivu napovedala protiukrepe in opozorila na morebitne pravne posledice za posameznike ali organizacije, ki bi sodelovali pri izvajanju ameriških ukrepov. Poudarila je, da takšna dejanja resno škodujejo pravicam in interesom kitajskih podjetij ter ogrožajo razvojne interese države.

Izvršni direktor podjetja Nvidia, Jensen Huang, je ameriške omejitve pri izvozu čipov označil za neuspeh. Poudaril je, da so te omejitve spodbudile kitajska podjetja, da pospešijo razvoj lastne tehnologije, kar bi lahko dolgoročno oslabilo ameriški vpliv v industriji umetne inteligence. Nvidia je zaradi teh omejitev že utrpela izgubo v višini 5,5 milijarde dolarjev (4,85 milijarde evrov) in pričakuje dodatnih 15 milijard dolarjev (13,25 milijard evrov) izgubljenega prihodka.

Kitajska vlada je že pred uvedbo ameriških omejitev začela vlagati v razvoj lastne polprevodniške industrije. Podjetja, kot je Huawei, so pospešila proizvodnjo lastnih čipov, kar bi lahko zmanjšalo odvisnost Kitajske od tujih tehnologij in okrepilo njen položaj v globalni tehnološki industriji.

Nadaljevanje trgovinske vojne med ZDA in Kitajsko bi lahko imelo daljnosežne posledice za globalno gospodarstvo, zlasti na področju tehnologije in inovacij. Strokovnjaki opozarjajo, da bi lahko omejitve izvoza in protiukrepi povzročili motnje v dobavnih verigah in upočasnili razvoj novih tehnologij.

Kitajska je že pred časom uvedla omejitve izvoza ključnih mineralov, kot so galij, germanij in antimon, ki so bistveni za proizvodnjo čipov, kar bi lahko dodatno zaostrilo napetosti med državama. Situacija ostaja napeta, z obeh strani pa prihajajo opozorila in napovedi nadaljnjih ukrepov, kar kaže na nadaljevanje tehnološke in trgovinske konfrontacije med dvema največjima svetovnima gospodarstvoma.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Popularno

Novi broj magazina „Lider.si” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentarji