BlackRock načrtuje, da bo s širšo ponudbo finančnih produktov privabil novo generacijo Evropejcev in njihove naložbe, še posebej v vzhodni Evropi, je za Reuters povedal direktor ameriškega investicijskega sklada in se pri tem skliceval na nove načrte Evropske unije za varčevanje gospodinjstev.
Hina poroča, da sklad želi skleniti več dogovorov z evropskimi bankami o distribuciji širše palete investicijskih produktov, da bi privabil milijone novih evropskih vlagateljev, je dejal glavni izvršni direktor Stephen Cohen.
“Evropa je začela kot kultura varčevanja, ne pa kot kultura vlaganja. To se zdaj spreminja, in to precej radikalno,” je dodal Cohen.
Ameriški sklad za upravljanje premoženja je največji na svetu in že sodeluje z britanskimi bankami Lloyds in Monzo, zdaj pa raziskuje možnosti za nove dogovore o distribuciji investicijskih produktov, še posebej na trgih, kjer je manj znan, kot so tisti v vzhodni Evropi.
V februarju je po Cohenovih besedah BlackRockova evropska enota iShares dosegla vrednost bilijona dolarjev. V naslednjih treh letih želi ameriški sklad več kot podvojiti število strank na evropskem trgu, kar bi naneslo na 19 milijonov.
Izjava vodje BlackRocka se je časovno ujemala z objavo načrta Evropske komisije za ustanovitev “Unije varčevanja in vlaganja”. Cilj je “izboljšati” mehanizme, s katerimi finančni sistem EU “kanalizira varčevanje v produktivna vlaganja”, je EK sporočila v sredo.
Evropska gospodinjstva hranijo približno 70 odstotkov prihrankov na varčevalnih bančnih računih, le 30 odstotkov pa v instrumentih kapitalskih trgov. Njihovo varčevanje v bankah je varno in dostopno, vendar običajno prinaša manjši dobiček kot vlaganje na kapitalskih trgih, poudarja Komisija.
EU bo do leta 2030 potrebovala dodatnih 750 do 800 milijard evrov vlaganj letno, pričakuje se tudi “dodatni vpliv zaradi povečanja obrambnih potrebščin”, zato Unija poskuša rešiti problem razkoraka med varčevanjem in potrebami po vlaganjih z izboljšano učinkovitostjo in razmerji vlaganj preko bančništva in kapitalskih trgov.
Preberite več:
BlackRock in drugi skladi, ki namesto posameznih delnic, obveznic in druge finančne imovine “sledijo” gibanju celotnih borznih indeksov in včasih kupujejo reprezentativne vzorce njihovih sestavin, so v preteklih letih prevladovali na evropskem investicijskem trgu in izpodrivali lokalne upravljavce, navaja Reuters.
Trenutno ima BlackRock preko enote iShares 43 odstotkov tržnega deleža v evropskih indeksnih skladih oziroma ETF-jih.