Borze v pričakovanju trgovinskih novosti, napovedi carin povzročajo neenotnost

Borza, ASX
Foto: Unsplash

Na začetku trgovanja so se evropske borze večinoma zvišale, saj vlagatelji upajo na pomiritev trgovinskega spora med EU in ZDA. Indeks Eurostoxx 50 je pridobil 0,42 odstotka, nemški DAX 0,45 odstotka, pariški CAC 40 0,44 odstotka, londonski FTSE 100 pa 0,14 odstotka. 

Okrepitev dolarja je podprla predvsem delnice izvoznikov, kot so avtomobilski proizvajalci in kemijska podjetja.

Odzivi azijskih trgov

Medtem so azijske borze zabeležile mešane rezultate. Indeksi v Tokiu, Singapurju in Seulu so se zvišali, medtem ko so v Hongkongu in Sydneyju padli. Na vodilni azijski borzi v Tokiu se je indeks Nikkei zvišal za 0,11 odstotka, medtem ko je hongkonški Hang Seng upadel za 1,24 odstotka. V Južni Koreji je indeks Kospi pridobil 0,57 odstotka, na Tajvanu pa so delnice zrasle za 0,74 odstotka.

Ameriški predsednik Donald Trump je namreč napovedal uvedbo 50-odstotnih carin na uvoz bakra ter celo 200-odstotnih na farmacevtske izdelke, kar je povzročilo negotovost na trgih. Cena bakra je zaradi tega padla, kar lahko vpliva na številne industrije, od avtomobilske do gradbene.

Neenotno trgovanje na newyorških borzah

Newyorški indeksi so sinoči zaključili neenotno. Dow Jones je izgubil 0,37 odstotka, S&P 500 je padel za 0,07 odstotka, medtem ko je tehnološki Nasdaq skoraj ostal nespremenjen. 

Trgovanje je zaznamovala negotovost zaradi napovedi novih carin na baker in farmacevtske izdelke.

Gibanje cen nafte in zlata

Cena zahodnoteksaške nafte za avgust se je zvišala na 68,48 dolarja za sod, brent pa na 70,29 dolarja za sod za dobavo septembra. Vendar pa so se cene nafte v azijskem trgovanju 9. julija nekoliko znižale, saj vlagatelji čakajo na uradne podatke o zalogah surove nafte v ZDA, ki naj bi pokazali rast. Cena zlata je v New Yorku padla za 0,87 odstotka na 3313,80 dolarja za unčo.

Rok za uvedbo ameriških carin je bil prestavljen z 9. julija na 1. avgust, kar daje trgovinskim partnerjem EU, Japonski in Južni Koreji dodatni čas za dogovore. Kljub temu so napovedi visokih carin in negotovost glede trgovinskih pogajanj povzročile nihanja na svetovnih trgih. Vlagatelji ostajajo previdni, saj bi višje carine lahko omejile povpraševanje in vplivale na rast.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Popularno

Novi broj magazina „Lider.si” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentarji