Osrednji evropski borzni indeksi so nov dan večinoma začeli v rdečem, čeprav so se gibali relativno blizu včerajšnjih zaključnih vrednosti.
Vlagatelji so še vedno previdni, saj napredka v pogajanjih med Evropsko unijo in ZDA glede trgovinskih sporazumov še ni, obenem pa se bliža 1. avgust, ko naj bi začele veljati 30-odstotne carine na izvoz iz EU v ZDA. Vrednost evra ostaja stabilna in se giblje okoli 1,1688 dolarja za evro.
Evropski indeks Eurostoxx 50 je dopoldne izgubil 0,32 odstotka, nemški DAX 0,38 odstotka, pariški CAC 40 pa 0,33 odstotka. Indeksi v Milanu in Dunaju so medtem malo pridobili, medtem ko je züriški SMI zabeležil 0,40-odstotni padec. Londonski FTSE 100 je rahlo pod izhodiščem, a z minimalnim padcem le 0,03 odstotka.
Na trgih v Aziji so bile razmere mešane. Tokijski Nikkei je po padcu za 0,11 odstotka, šanghajski indeks konkurenčno nazadoval za 0,62 odstotka, medtem ko je hongkonški Hang Seng pridobil 0,29 odstotka. Seulski Kospi in tajvanski TWSE sta izgubila več kot odstotek, avstralski All Ordinaries pa je rahlo narasel.
V ZDA so delniški indeksi zaključili neenotno. Medtem ko sta S&P 500 in Nasdaq dosegla nove rekorde, je Dow Jones ostal tik pod prejšnjo vrednostjo. Cena nafte je zabeležila rahle spremembe, zahodnoteksaška nafta je nekoliko upadla, medtem ko je zlato pridobilo več kot odstotek.
Preberite več:
Evropske in svetovne borze trenutno spremljajo predvsem bližajoče se trgovinske carine in odzive podjetij. Evropska unija se pripravlja na morebitne povračilne ukrepe, medtem ko vlagatelji na drugi strani sveta spremljajo predvsem poslovne rezultate tehnoloških velikanov in odziv ameriškega predsednika na trgovinske spore.