Borze v svetu: optimizem v Aziji, neenotnost v Evropi in pritisk na cene nafte

Borza
Foto: Pixabay

Evropske borze so se danes zjutraj gibale neenotno, saj vlagatelji čakajo na jasne signale o poteku trgovinskih pogovorov med EU in ZDA. Trimesečni premor pri vzajemnih carinah, ki zajemajo uvoz blaga iz okoli 60 držav, se izteče 9. julija, kar ustvarja negotovost na trgih.

Indeks Euro Stoxx 50 je okoli 10. ure rahlo padel za 0,07 odstotka, frankfurtski DAX je pridobil 0,08 odstotka, londonski FTSE 100 pa je padel za 0,05 odstotka. Pariški CAC 40 je ostal na izhodišču. Evro je danes nekoliko pridobil vrednost glede na dolar, kar dodatno vpliva na trgovinske tokove.

Kljub neenotnosti so evropski analitiki optimistični glede dolgoročnega potenciala rasti. Vlagatelji upajo, da bodo ohlapnejša denarna politika in višja državna poraba pomagali premagati tveganja, ki jih prinašajo geopolitične napetosti in carine.

Azijske borze z rekordnimi vrednostmi in optimizmom

Azijski borzni indeksi so danes večinoma v zelenem, saj vlagatelji upajo na sklenitev ugodnih trgovinskih dogovorov z ZDA pred rokom 9. julija. Tokijski indeks Nikkei je dosegel najvišjo raven v letu, z rastjo za 0,55 odstotka na 40.372 točk. Vlagatelji so se osredotočili na tehnološka podjetja, med katerimi je izstopal Softbank, ki si prizadeva postati vodilno podjetje na področju umetne superinteligence.

V Hongkongu in na Tajvanu so delnice nekoliko padle, medtem ko so se borzni indeksi v Južni Koreji in Šanghaju zvišali. Novi gospodarski podatki iz Kitajske so bili v skladu s pričakovanji in niso močno vplivali na gibanje tečajev.

Nafta pod pritiskom zaradi OPEC+ in umirjenih geopolitičnih razmer

Cene nafte so v azijskem trgovanju še naprej rahlo padale. Cena teksaške nafte WTI za avgustovski dobavni rok je padla za 35 centov na 65,17 dolarja za sod, severnomorska nafta Brent pa je izgubila 16 centov in dosegla 67,61 dolarja za sod.

Glavne članice OPEC in njihovi zavezniki razmišljajo o povečanju dnevne proizvodnje za 411.000 sodov, kar je bistveno več od prvotnih načrtov. Ta poteza bi lahko znižala pritisk na cene nafte in ublažila morebitne motnje v dobavi. Umiritev napetosti na Bližnjem vzhodu po premirju med Izraelom in Iranom je prav tako prispevalo k znižanju cen.

Vlagatelji bodo v prihodnjih dneh pozorno spremljali izide trgovinskih pogajanj, ki lahko pomembno vplivajo na gibanje borznih indeksov. Nafta ostaja občutljiva na odločitve OPEC+ in geopolitične dogodke, zato je še vedno prisotna negotovost.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Popularno

Novi broj magazina „Lider.si” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentarji