Brazilski pridelovalci kave so pol leta pred novo letino skoraj izpraznili skladišča zaradi velikega povpraševanja, ki je skoraj podvojilo cene v zadnjih 14 mesecih.
Cene arabice, najbolj priljubljenega zrna, ki se uporablja v večini vrst mlete kave, so se v letu 2024 povečale za kar 70 odstotkov, od začetka letošnjega leta pa za skoraj 20 odstotkov. Pred tremi tedni so presegle 4,30 dolarja (4,14 evra) za 0,45 kilograma.
Robusta, drugo najbolj priljubljeno zrno, ki se pogosto uporablja v proizvodnji instant kave, je v lanskem letu poskočila za 72 odstotkov, pred tremi tedni pa se je cena za kratek čas povzpela na najvišjo raven, odkar se z njo trguje na borzi, in dosegla 5.847 dolarjev (5.624,23 evra) za tono.
Kmetje v Braziliji, največjem svetovnem pridelovalcu kave, so izpraznili zaloge in jih v letu 2024 rekordno izvažali, da bi izkoristili rekordne cene, poroča Hina.
“Februarja nikoli nismo imeli tako nizkih zalog, do novega pridelka pa nas loči še kar nekaj časa,” poudarja Willian Cesar Freiria, vodja prodaje v tretji največji brazilski kmetijski zadrugi Cocapec (Franca, zvezna država Sao Paulo).
Cocapec je od članov zadruge v letu 2024 prejel 1,1 milijona vreč, skoraj 27 odstotkov manj kot v letu 2023, saj je pridelavo ovirala suša. Freiria zatrjuje, da do začetka naslednje letine ne bodo imeli prav veliko kave za prodajo, in da je tudi pri drugih podobno. Zdi se, da je proizvodnja izboljšana le v največji svetovni zadrugi pridelovalcev kave, Cooxupé (zvezna država Minas Gerais).
“Kave je v skladiščih še veliko, vendar je skoraj v celoti prodana in čaka le še na odpremo,” je dejal koordinator za skladiščenje v Cooxupéu, Andre Silva Pinto.
Preberite več:
“Pridelovalci kave so že prodali 90 odstotkov lanskega pridelka in jim je ostala najmanjša količina, odkar vodimo evidence,” je dodal nadzornik prodaje v Cooxupéu, Luiz Fernando dos Reis.
Ocena prodaje Cooxupeu s strani kmetov se ujema z nedavno objavljenimi podatki, ki potrjujejo zgodovinsko nizke ravni zalog. Svetovalna hiša Safras & Mercado ocenjuje, da so kmetje prodali 88 odstotkov pridelka iz leta 2024. Posrednik Pine Agronegocios je povedal, da jim je ostalo le še osem odstotkov lanske letine.