Konec junija je bilo v Sloveniji registriranih 42.398 brezposelnih oseb, kar predstavlja najnižjo raven brezposelnosti v samostojni državi. To je 1,8 odstotka manj kot maja in 2,2 odstotka manj kot junija lani, so danes sporočili z Zavoda Republike Slovenije za zaposlovanje (ZRSZ).
V prvem polletju se je na zavod na novo prijavilo 29.315 brezposelnih, kar je 2,1 odstotka manj kot v enakem obdobju lani.
Stabilno okrevanje trga dela in pričakovanja za drugo polovico leta
V prvem polletju se je zaposlilo 23.341 brezposelnih, kar je le za 0,2 odstotka manj kot v enakem obdobju lani. Povprečno število brezposelnih v tem obdobju je znašalo 45.704, kar je 2,4 odstotka manj kot lani. Kljub pozitivnim trendom na zavodu opozarjajo, da bo druga polovica leta prinesla več nihanj zaradi upočasnjene gospodarske rasti in sezonskih dejavnikov, kot so izteki pogodb za določen čas ter vstop mladih na trg dela po zaključku izobraževanja.
Po ocenah ZRSZ bo ob koncu leta brezposelnih okoli 46.800, kar je 0,5 odstotka manj kot konec leta 2024.
Kaj pomeni za gospodarstvo in podjetja?
Znižanje brezposelnosti je dober znak za slovensko gospodarstvo, a podjetja še vedno opozarjajo na pomanjkanje ustreznega kadra, zlasti v sektorjih zdravstva, gradbeništva in predelovalnih dejavnosti. Zato ostaja ključna naloga izboljšanje povezave med izobraževanjem in trgom dela ter spodbujanje prožnih oblik zaposlovanja in dodatnega usposabljanja.
Preberite več:
Po podatkih Statističnega urada RS je bila mesečna stopnja anketne brezposelnosti v maju 3,9 odstotka, pri čemer je bila med moškimi 3,4-odstotna, med ženskami pa 4,5-odstotna. To kaže na stabilno stanje na trgu dela, ki se postopoma izboljšuje.