BRICS v Riu de Janeiru: V ospredju kritike ameriških carin in poziv k miru v Gazi

BRICS
Foto: BRICS

V Rio de Janeiru se je začel dvodnevni vrh skupine BRICS, ki združuje največja gospodarstva v vzponu. Kljub odsotnosti ruskega predsednika Vladimirja Putina in kitajskega predsednika Šija Džinpinga, ki sta se vrha udeležila na daljavo oziroma s predstavniki, so voditelji jasno izrazili zaskrbljenost zaradi ameriških carin. 

V skupni izjavi so obsodili enostranske carinske ukrepe ZDA, ki po njihovem izkrivljajo svetovno trgovino in niso skladni s pravili Svetovne trgovinske organizacije. 

Ob tem so voditelji BRICS pozvali k takojšnji prekinitvi ognja v Gazi in izraelskem umiku iz območja, kar je eden izmed redkih skupnih političnih pozivov na vrhu.

Širitev in skupni cilji

Letos se je skupini pridružila Indonezija kot polnopravna članica, medtem ko so partnerice postale države, kot so Belorusija, Kuba in Vietnam. Sprva so skupino tvorile Kitajska, Rusija, Brazilija, Indija in Južna Afrika, lani pa so se jim pridružili Egipt, Etiopija, Iran, Savdska Arabija in Združeni arabski emirati. Za članstvo je zdaj zaprosila tudi Turčija, ki bi ob morebitnem vstopu postala prva članica Bricsa, ki je hkrati članica Nata.

Voditelji so potrdili zavezanost k večji vključenosti in trajnostnemu razvoju ter poudarili potrebo po reformi globalnega upravljanja, ki bi bolje odražalo raznolikost in interese držav globalnega juga.

Poleg trgovinskih vprašanj so na vrhu obravnavali tudi teme zdravstva, umetne inteligence in podnebnih sprememb, s čimer želijo okrepiti sodelovanje na različnih področjih.

Odsotnost voditeljev in politični kontekst

Kitajski predsednik Ši Džinping je vrh  izpustil osebno prvič po letu 2012, namesto njega je prisoten premier Li Qiang. Ruski predsednik Putin pa se je srečanja udeležil prek videopovezave, saj ga zaradi mednarodnega naloga za aretacijo, izdanega zaradi vojne v Ukrajini, Brazilija kot podpisnica rimskega statuta ne sme osebno gostiti.

Brazilija, ki trenutno predseduje BRICS, želi izkoristiti vrh za krepitev vpliva skupine kot alternativnega glasu v svetovni politiki, ki nasprotuje prevladi Zahoda in zagovarja večstranski pristop.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Popularno

Novi broj magazina „Lider.si” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentarji