Bruselj poenostavlja pravila državne pomoči za spodbujanje razogljičenja in čistih tehnologij

Vetrna elektrarna
Foto: Pixabay

Evropska komisija je potrdila nov okvir pravil za dodeljevanje državne pomoči, s katerim želi pospešiti prehod na čisto industrijo in razogljičenje po vsej Evropski uniji. Novi okvir, ki bo veljal do konca leta 2030, omogoča državam članicam večjo fleksibilnost in hitrejšo podporo naložbam v čiste tehnologije in obnovljive vire energije.

Poenostavljena pravila določajo, pod kakšnimi pogoji lahko države članice odobrijo finančno pomoč za projekte, ki prispevajo k razogljičenju industrije, razvoju obnovljivih virov energije in proizvodnji nizkoogljičnih goriv, kot sta modri in zeleni vodik. S tem želi Bruselj spodbuditi hitrejšo uvedbo podpornih shem in zmanjšati administrativne ovire, ki so doslej zavirale razvoj čistih tehnologij.

Komisija izpostavlja, da so obnovljivi viri energije in nizkoogljična goriva ključni za doseganje podnebnih ciljev in zmanjšanje emisij v sektorjih, kjer je razogljičenje zahtevna naloga. Nova pravila omogočajo tudi finančno podporo podjetjem z visoko porabo energije, ki delujejo v panogah, izpostavljenih mednarodni konkurenci. Tako bodo ta podjetja lažje ohranila konkurenčnost, obenem pa bodo morala prejeto pomoč vlagati v razogljičenje svojih proizvodnih procesov.

Podpora za kritične surovine in inovacije

Okvir omogoča tudi podporo naložbam v tehnologije, ki povečujejo energetsko učinkovitost, kot so elektrifikacija, proizvodnja vodika, biomase ter zajemanje in shranjevanje ogljika. Države članice bodo lahko pomagale tudi pri proizvodnji in predelavi kritičnih surovin, ki so nujne za razvoj čistih tehnologij v EU.

Evropska komisija želi s tem dogovorom ustvariti ugodne pogoje za industrijo, ki bo lahko ob razogljičenju ohranila svojo konkurenčnost. Poleg nižjih stroškov energije naj bi podjetja imela tudi boljši dostop do financiranja in ključnih surovin.

Več kot 100 milijard evrov za čisti prehod

Dogovor za čisto industrijo, ki je bil predstavljen februarja, predvideva mobilizacijo več kot 100 milijard evrov za projekte čistega prehoda. 

Bruselj tako še naprej krepi podporo industriji in spodbuja prehod v nizkoogljično, konkurenčno in trajnostno evropsko gospodarstvo.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Popularno

Novi broj magazina „Lider.si” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentarji