Bruselj predlaga načine za pretvorbo prihrankov državljanov v naložbe

Euro cash savings
Foto: Pixabay

Po podatkih, ki jih je predstavila Evropska komisija, se približno 70 odstotkov prihrankov državljanov Evropske unije (EU) hrani v obliki bančnih depozitov, preostanek pa v obliki kapitalskih tržnih instrumentov.

Znano je, da so bančni depoziti praviloma varni in enostavno dostopni, vendar so donosi manjši od tistih, ki jih je mogoče doseči z vlaganjem na kapitalskih trgih. Po drugi strani pa denar v prihrankih izgublja funkcijo investicijskega vira kapitala za podjetja.

Vsi ti dejavniki so Evropsko komisijo spodbudili k razmisleku o tem, kako mobilizirati prihranke Evropejcev za naložbene namene, s čimer bi jim tudi omogočili širše možnosti zaslužka, ki bi lahko koristil, na primer, pri povečevanju prihodkov v pokoju.

Rezultat tega je strategija za unijo prihrankov in naložb (Savings and Investments Union – SIU), ki jo je objavila Evropska komisija.

“S predlogom za unijo prihrankov in naložb dosegamo dvojno korist. Gospodinjstva bodo imela več varnih priložnosti za vlaganje na kapitalskih trgih in povečanje svojega premoženja. Podjetja pa bodo lažje dostopala do kapitala za inovacije, rast in ustvarjanje privlačnih delovnih mest v Evropi,” je izjavila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.

Ker so zdaj na dnevnem redu povečane potrebe vlaganja v obrambo, se ocenjuje, da bodo investicijske potrebe EU do leta 2030 znašale med 750 in 800 milijardami evrov letno.

SIU želi odpraviti neskladje med potrebo po varčevanju in potrebo po naložbah, kar naj bi dosegli z večjo učinkovitostjo in obsegom naložb prek bančnega sektorja in kapitalskih trgov, navajajo v Bruslju.

To bi podjetjem omogočilo dostop do občutno večje baze kapitala, ki je na voljo v EU. Znano je namreč, da podjetja, zlasti tista, ki vodijo tehnološke spremembe, pogosto težko dostopajo do kapitala na trgu EU.

Pobuda za unijo prihrankov in naložb je pravzaprav komplementarna dvema že obstoječima pobudama, ki napredujeta počasi, a sčasoma dobivata vse bolj jasen okvir – uniji kapitalskih trgov in bančni uniji.

“V primerjavi s prejšnjimi prizadevanji za unijo kapitalskih trgov je SIU zasnovan tako, da je bolj vključujoč in osredotočen na državljane, saj daje nov poudarek podpiranju premoženja in blaginje državljanov. Kljub napredku je udeležba malih vlagateljev na kapitalskih trgih EU še vedno omejena. Da bi premostili to vrzel, želi unija prihrankov in naložb ustvariti okolje, v katerem lahko državljani aktivno sodelujejo na kapitalskih trgih, kar bi jim omogočilo boljše varčevanje za ključne življenjske dogodke, kot so upokojitev, nakup doma ali podpora izobraževanju otrok,” navaja Evropska komisija.

Glavni nalogi unije prihrankov in naložb bosta izboljšanje finančne pismenosti in širjenje možnosti vlaganja.

Državljani EU imajo v prihrankih približno 10 bilijonov evrov, zato bi, kot ocenjujejo v Bruslju, že majhen del tega zneska, vložen v kapitalske instrumente, predstavljal pomemben vir financiranja za evropska podjetja.

To še posebej velja za inovativna mala in srednja podjetja z velikim potencialom rasti, ki potrebujejo več lastniškega kapitala. Tako bi se podprla lokalna gospodarska dejavnost in potencialno odprla nova delovna mesta.

Poleg tega bi zavedanje o inflaciji, ki je v zadnjih letih zmanjševala vrednost prihrankov, lahko služilo kot dodatna spodbuda državljanom, da vlagajo na način, ki jim zagotavlja večji donos in boljšo zaščito pred inflacijo.

“Komisija bo pripravila evropski načrt za varčevalne in naložbene račune ali produkte za male vlagatelje, ki bodo temeljili na obstoječih najboljših praksah držav. To bo vključevalo tudi priporočila državam članicam glede davčne obravnave takih računov. Ti računi, v kombinaciji z ugodno davčno obravnavo, bi lahko povečali sredstva, ki so dostopna evropskim podjetjem, ter pomagali pri financiranju zelene in digitalne tranzicije ter naložb v obrambo,” poudarja Evropska komisija.

Bruselj prav tako napoveduje, da bodo ukrepi EU in držav članic na področju dodatnih pokojnin koristili državljanom. Cilj SIU je namreč razviti in izboljšati dodatne pokojninske sheme kot dopolnilo javnim pokojninam.

“To se je že izkazalo za učinkovito pri povečanju stopnje udeležbe delavcev in donosov za upokojence v nekaterih državah članicah. Močnejši in bolj dinamični dodatni pokojninski sistemi ljudem pomagajo bolje varčevati za upokojitev in nasploh prinašajo pozitivne finančne in socialne koristi za državljane,” poudarjajo v Evropski komisiji.

Ključno bo tudi nadaljevanje prizadevanj za izboljšanje finančne pismenosti, da bodo državljani lahko sprejemali informirane odločitve o tem, kako in kam usmerjati svoje prihranke.

Raziskava Eurobarometra iz julija 2023 je pokazala, da 82 odstotkov državljanov EU nima visoko razvite finančne pismenosti. Raven pismenosti se močno razlikuje med državami in demografskimi skupinami, pri čemer so ženske, mladi in starejši načeloma manj finančno pismeni.

Zato namerava Komisija predlagati strategijo finančne pismenosti, ki bo državljanom omogočila boljše razumevanje trgov in aktivnejše sodelovanje na kapitalskih trgih. S tem bi radi razvili kulturo “pametnega vlaganja”.

Kot pri uniji kapitalskih trgov in bančni uniji pa tudi v tem primeru različni regulativni okvirji v državah članicah ovirajo večjo integracijo in učinkovitost na ravni EU.

Bruselj zato načrtuje zakonodajni paket za odpravo ovir pri čezmejnem trgovanju in investicijskih aktivnostih.

“SIU bo uvedla različne ukrepe na vseh teh področjih. Na primer, Komisija bo predlagala ambiciozen zakonodajni paket, s katerim bodo odpravljene ovire za čezmejne dejavnosti tržnih infrastruktur za trgovanje in po trgovanju. Predlagala bo tudi ukrepe za odpravo preostalih ovir pri čezmejni distribuciji investicijskih skladov znotraj EU in zmanjšanje operativnih ovir za upravljavce premoženja, ki delujejo kot struktura skupine,” je navedeno v poročilu iz Bruslja.

V Evropski komisiji posebej poudarjajo, da so koristi integracije za lokalna ali manjša kapitalska trga znatne, saj se uspešnim podjetjem omogoči lažji dostop do kapitala, ki ga nujno potrebujejo za rast, inovacije in konkurenčnost.

Komisija bo predlagala tudi ukrepe, s katerimi bo zagotovila, da se z vsemi udeleženci na finančnem trgu ravna enako, ne glede na to, kje v EU se nahajajo. To bo vključevalo krepitev uporabe instrumentov konvergence in prerazporeditev nadzornih pristojnosti med nacionalno ravnijo in ravnijo EU.

Izvajanje unije za prihranke in naložbe bo temeljilo na zakonodajnih in nezakonodajnih ukrepih ter na ukrepih, ki jih morajo pripraviti same države članice.

Komisija bo v drugem četrtletju 2027 objavila pregled celotnega napredka pri vzpostavitvi unije za prihranke in naložbe.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Popularno

Novi broj magazina „Lider.si” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentarji