Evropska komisija je v Evropskem parlamentu predstavila ambiciozen predlog dolgoročnega večletnega finančnega okvirja (MFF) za obdobje 2028–2034, ki znaša okoli 2.000 milijard evrov oziroma 1,26 odstotka bruto nacionalnega dohodka unije.
To je znatno višje od trenutnega proračuna, ki znaša približno 1.200 milijard evrov oziroma 1,1 odstotka BND.
Ključni cilji in porazdelitev sredstev
Evropski komisar za proračun Piotr Serafin je pojasnil, da bo naslednji MFF podprl strateške prioritete EU preko nacionalno-regionalnih načrtov, kjer bodo države skupaj z regijami določale naložbe in reforme. Ta model naj bi izboljšal učinkovitost pri doseganju rezultatov na področjih, kot so kohezija, regionalni razvoj in kmetijstvo.
Kar 865 milijard evrov bo namenjenih predvsem kmetijstvu in kohezijski politiki. Med tem bo vsaj 300 milijard evrov namenjenih podpori evropskim kmetom, z zagotavljanjem sredstev, ki jih ne bo mogoče uporabiti za druge namene. Poleg tega bo 218 milijard evrov namenjenih manj razvitim evropskim regijam, s skupno vrednostjo kohezijskih sredstev okoli 450 milijard evrov.
Za spodbujanje konkurenčnosti gospodarstva je predvidenih 451 milijard evrov, med katerimi bo posebej izpostavljen Evropski sklad za konkurenčnost v višini 410 milijard evrov. Ta bo vključeval tudi programe, kot je Obzorje Evropa, ter sredstva za digitalizacijo, razvoj čistih tehnologij in razogljičenje.
Okoljski cilji bodo predstavljali kar 35 odstotkov celotnega proračuna, kar pomeni okoli 700 milijard evrov. Poleg tega bo za vlaganja v obrambo in vesoljske tehnologije namenjenih 131 milijard evrov, kar je petkrat več kot trenutno.
Zunanji vidik in financiranje
Za zunanje delovanje EU, vključno s širitvenimi politikami in humanitarno pomočjo, je rezerviran del proračuna v višini dveh sto milijard evrov.
Financiranje proračuna bo vedno bolj temeljilo na novih lastnih virih, saj ne bo potrebna rast nacionalnih prispevkov držav članic. Med predlaganimi novostmi je uvedba trošarine na tobak in tobačne izdelke ter dodatni viri, povezani s trgovino z emisijskimi kuponi in obdavčevanjem uvoza iz držav z blažjimi klimatskimi pravili.
Predlog MFF bo prihodnji petek predstavljen ministrom EU za evropske zadeve, pravo pogajanje pa se bo začelo jeseni in bo potekalo še več mesecev, v času katerih bodo možne številne spremembe.
Preberite več:
Slovenija se v okviru pogajanj zavzema za ambiciozen proračun, ki ohranja sredstva za kohezijsko in kmetijsko politiko, ter za sklad za konkurenčnost, ki bo odgovarjal tudi potrebam malih in srednje velikih podjetij.