Bruselj proizvajalce avtomobilov strogo kaznoval zaradi vpletenosti kartela v proces reciklaže vozil

Car dump
Foto: Pexels

Volkswagen, Stellantis in 13 drugih proizvajalcev avtomobilov ter njihova evropska zveza so bili kaznovani s skupno 458 milijoni evrov zaradi sodelovanja s kartelom za reciklažo vozil v obdobju od maja 2002 do septembra 2017.

Evropska komisija je pred tremi leti izvedla preiskavo v avtomobilskih podjetjih in v rezultatih navedla, da je bilo v sodelovanje s kartelom vpleteno Evropsko združenje proizvajalcev avtomobilov (ACEA), ki je organiziralo sestanke in stike med posameznimi podjetji.

Dogovor se je nanašal na vozila, ki niso bila več uporabna, zato so jih razstavljali in pripravljali za reciklažo in odpadke.

Evropski regulator za konkurenco je navedel, da so se podjetja dogovorila, da med seboj ne bodo tekmovala v oglaševanju obsega, v katerem so njihova vozila lahko reciklirana, in da ne bodo objavljala, koliko recikliranega materiala se uporablja v novih vozilih.

Prav tako so se dogovorili, da ne bodo plačevali postopka odstranjevanja vozil za odpadke. Evropske zakonodaje od proizvajalcev avtomobilov zahtevajo, da plačajo stroške reciklaže, če je to potrebno, medtem ko lahko lastniki svoja vozila oddajo brezplačno.

“Ne bomo tolerirali kartelov nobene vrste, in to vključuje tiste, ki dušijo ozaveščenost in povpraševanje potrošnikov po okolju prijaznih izdelkih,“ je dejala izvršna podpredsednica Evropske komisije Teresa Ribera, katere pristojnost vključuje čisto industrijsko preobrazbo, poroča Reuters.

Največjo kazen, in sicer 127,69 milijona evrov, je prejel Volkswagen, sledil je Stellantis s 99,5 milijona evrov.

Renault-Nissan mora plačati 81,46 milijona evrov, Ford pa 41,46 milijona evrov.

Med podjetji, ki so bila kaznovana, so še Toyota, Mitsubishi, Honda, Hyundai, Jaguar Land Rover, Mazda, GM, Suzuki in Volvo.

Mercedes-Benz je bil izvzet iz kazni, ker je leta 2019 evropskega regulatorja opozoril na kartel.

“S transparentnim sodelovanjem z ustreznimi organi smo zaščitili svoje delničarje in zaposlene pred velikimi tveganji, ki se tičejo financ in ugleda,“ so sporočili iz tega nemškega proizvajalca.

ACEA mora plačati 500.000 evrov.

Vsa podjetja so priznala nezakonito ravnanje, zaradi česar je bila kazen zmanjšana za 10 odstotkov.

Stellantis je sporočil, da je sodeloval z ustreznimi organi in da je znesek kazni vključen v rezultate podjetja za preteklo leto.

A kazen ni bila določena le s strani Evropske komisije, temveč tudi s strani britanskega regulatorja za nadzor konkurence. V primeru Združenega kraljestva gre za 10 proizvajalcev avtomobilov in dve industrijski združenji, vključno z ACEA, ki morajo skupno plačati 77,7 milijona funtov (93,2 milijona evrov).

Največjo kazen je v tem primeru prejel Ford, in sicer v višini 18,5 milijona funtov, sledil je Volkswagen s 14,8 milijona funtov in BMW z 11,1 milijona funtov.

Evropska unija in Združeno kraljestvo sta usklajeno sodelovala pri preiskavi. Ribera je dejala, da je visokokakovostno recikliranje ključno za dosego ciljev evropskega krožnega gospodarstva pri izboljšanju stopnje reciklaže.

ACEA je objavila, da je prav tako sodelovala pri preiskavi, a so v objavi dodali: “Ob priznanju prekrška, ki se ni smel zgoditi, poudarjamo tudi, da ni prišlo do škode za potrošnike, niti ni bila ogrožena inovativnost.“

Medtem v EU poteka razprava o tem, koliko plastike, ki se uporablja v novih avtomobilih, mora izhajati iz recikliranega materiala, vključno z vozili za odpadke.

Po predlogu Evropske komisije iz leta 2023 mora 25 odstotkov plastike v novih avtomobilih izhajati iz recikliranega materiala. Pogajanja med Evropskim parlamentom in državami članicami so zastala, saj nekatere države želijo, da bi kvoto spustili na 15 odstotkov.

Evropska zveza industrije reciklaže (EuRIC) meni, da je cilj 25 odstotkov izvedljiv, več proizvajalcev avtomobilov pa je postavilo lastne cilje. Tako je Volvo postavil cilj doseči 25 odstotkov do konca tega leta, Renault pa 33 odstotkov do konca leta 2030.

Trenutno po analizi Evropske komisije proizvajalci avtomobilov pri uporabi recikliranih materialov presegajo razpon od 5 odstotkov do 20 odstotkov.

Mobilize Duo, majhen mestni električni avtomobil, ki ga Renault izda ta mesec, bo vseboval rekordnih 60 odstotkov reciklirane plastike.

“Kapaciteta za recikliranje plastike v EU se je v zadnjih petih letih povečala za več kot 55 odstotkov, a veliko tega ostane neizkoriščenega zaradi šibkega povpraševanja,“ je za Euractiv dejala Maria Vera Duran iz EuRIC-a.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Popularno

Novi broj magazina „Lider.si” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentarji