Bruselj razpravlja o možnih spremembah evropskih pravil glede nadomestil za zamude letov, kar bi lahko okrnilo ugled Evrope kot celine “najbolj prijaznim nebom na svetu”, poroča Travel Daily News.
Evropski letalski potniki trenutno uživajo eno najmočnejših zaščit potrošnikov na svetu zaradi uredbe EU261, ki je v veljavi od leta 2005. Predpis določa nadomestila in pomoč potnikom, kadar pride do motenj v njihovih potovalnih načrtih. Evropska unija zdaj znova preučuje te ukrepe, kar bi lahko privedlo do dodatnih stroškov za potnike.
Predlagane spremembe, ki jih spodbuja razprava, ki traja že od leta 2013, pa tudi novi pritiski letalskih družb in lobističnih skupin ta teden, bi lahko spremenile časovni okvir dovoljene zamude, preden začne veljati pravica do nadomestila. Trenutno imajo potniki pravico do odškodnine, če na cilj prispejo tri ure pozneje, kot je bilo predvideno. Po novem predlogu, ki ga je med predsedovanjem Svetu EU ponudila Poljska, bi se ta prag lahko podaljšal na vsaj pet ur.
Uredba (ES) št. 261/2004, splošno znana kot EU261, je predpis Evropske unije, ki določa pravice letalskih potnikov v primeru zamud, odpovedi letov in zavrnitve vkrcanja. Zagotavlja, da imajo potniki pravico do nadomestila, pomoči in povračila stroškov, kadar pride do težav pri njihovih potovanjih. Nadomestilo lahko znaša do 600 evrov.

EU261 velja za vse lete, ki vzletajo z letališč v EU, ne glede na narodnost letalske družbe, in za lete, ki pristajajo na letališčih EU, če jih izvaja letalska družba s sedežem v EU. Ne velja za lete v Evropo, ki jih izvajajo neevropske letalske družbe, niti za lete zunaj Evrope s prestopanjem v EU.
Uredba zajema vse države članice EU, skupaj z Islandijo, Norveško in Švico. Velika Britanija je sprejela enake standarde za nadomestila pod oznako UK261.
Trenutno imajo potniki pravico do odškodnine v treh primerih: če let zamuja za več kot tri ure, če je let odpovedan manj kot 14 dni pred odhodom, če je vkrcanje zavrnjeno zaradi prekomerne prodaje (overbooking).
Nadomestilo ni izplačano v primerih “izrednih okoliščin” (višja sila oz. force majeure), med katerimi so ekstremne vremenske razmere, omejitve zračne kontrole, stavke, ki ne vključujejo osebja letalskih družb, ter politična nestabilnost.
Trenutne razprave temeljijo na spremembah, ki so bile prvič predlagane leta 2013 in predvidevajo postopno nadomestilo glede na trajanje zamude. Predlog vključuje dvig obstoječega triurnega praga na pet ur za kratke lete, devet ur za srednje dolge lete in do dvanajst ur za najdaljše lete.
Preberite več:
Združenje Airlines4Europe, ki zastopa 70 odstotkov evropskega letalskega prometa, trdi, da bi dviganje praga za nadomestilo zamud na pet ur lahko pomenilo, da bi več potnikov dejansko prispelo na cilj. Po njihovem mnenju bi to spodbudilo letalske družbe, da rešijo zamude, preden dosežejo novi prag, kar bi zmanjšalo verjetnost odpovedi letov.
Razprava v Bruslju se nadaljuje, saj vpleteni razpravljajo o ravnovesju med potrebami letalske industrije in pravicami potrošnikov, pri čemer imajo odločitve lahko daljnosežne posledice za prihodnost letalskega prometa v Evropi.