Bruselj skuša preprečiti plačilo kazni zaradi enostranske prekinitve pogodb z Moskvo

Blue gas flames
Evropska komisija načrtuje prekinitev uvoza ruskih energentov do leta 2027. Foto: Unsplash

Evropska komisija (EK) išče načine, kako bi lahko prekinila dolgoročne pogodbe o dobavi ruskega plina, ne da bi pri tem morala plačati pogodbene kazni, poroča več anonimnih evropskih uradnikov.

“Če je celoten namen, da se Rusiji ne plačuje, potem bi bilo plačevanje kazni kontraproduktivno,” je dejal eden od virov, navaja Kommersant, sklicujoč se na Financial Times.

Ena od možnosti, ki jih EU preučuje, je sklicevanje na višjo silo (force majeure). V tem primeru bi kot razlog navedli vojno v Ukrajini. En od virov pa opozarja, da to morda ne bo zadostna pravna osnova za enostransko prekinitev pogodb.

EK razmišlja o teh ukrepih kot o delu širše pobude za popolno prenehanje uporabe ruskih energentov do leta 2027. Pričakovalo se je, da bo Evropska unija marca objavila načrt s fazami tega procesa, a je bila objava preložena zaradi bojazni, da bi ga Madžarska in Slovaška lahko blokirali.

Predsednica EK Ursula von der Leyen je napovedala, da bo načrt objavljen v naslednjih treh do štirih tednih, medtem ko Bloomberg navaja, da bi se to lahko zgodilo 6. maja. Evropska unija se je odločila, da do leta 2027 popolnoma preneha z uvozom ruskega plina kot odgovor na začetek ruske vojaške operacije v Ukrajini.

Nemški tednik Spiegel pa je v začetku aprila poročal, da znotraj EU poteka razprava o morebitni obnovitvi uvoza ruskega utekočinjenega zemeljskega plina. Tema naj bi se pojavila zaradi bojazni, da bi EU postala preveč odvisna od ameriškega plina. Po poročanju Economista trenutno ruski plin predstavlja približno deset odstotkov celotnega uvoza v EU, medtem ko je ta delež leta 2021 znašal približno 45 odstotkov.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Popularno

Novi broj magazina „Lider.si” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentarji