Evropska komisija je danes znižala napoved gospodarske rasti Slovenije, in sicer z 2,5 na 2,0 odstotka za leto 2025 ter z 2,6 na 2,4 odstotka za leto 2026. Obenem je letošnjo napoved inflacije znižala na 2,1 odstotka za letos in na 1,9 odstotka za prihodnje leto.
Lani se je slovenski bruto domači proizvod (BDP) povečal za 1,6 odstotka, za letos pa Bruselj kljub gospodarski negotovosti in svetovnim trgovinskim oviram spet napoveduje povečanje. Napoved letošnje gospodarske rasti se je znižala z novembrskih 2,5 odstotka na 2,0 odstotka, za prihodnje leto pa z 2,6 na 2,4 odstotka.
Letos in prihodnje leto naj bi se povečevala zasebna potrošnja, saj so narasle plače in zaposlenost. Komisija napoveduje tudi obsežne javne naložbe, predvsem zaradi naložb, financiranim iz evropskega skladaa za okrevanje ter nadaljevanja popoplavne obnove. Zasebne naložbe lahko po napovedih zamaje globalna gospodarska negotovost in nižje globalno povpraševanje. Izvoz se bo povečal nekoliko več od povpraševanja na izvoznih trgih. Trendi bodo v obeh letih podobni.
Pričakujejo, da si bosta opomogla tako rast naložb kot domače povpraševanje.
Inflacijsko napoved je Komisija za letos z novembrskih 3,2 odstotka znižala na 2,1 odstotka, za prihodnje leto pa z 2,1 na 1,9 odstotka. Cene energije bodo nižje, cene hrane in storitev pa višje.
Preberite več:
V obeh letih se bo nadaljevalo zniževanje javnega dolga, ki je lani znašal 67 odstotkov BDP. Letos bo padel na 65,5 odstotka, prihodnje leto pa na prevdvidoma 63,8 odstotka BDP.
Javnofinančni primanjkljaj se bo z lanskih 0,9 odstotka BDP zvišal na 1,3 odstotka, v letu 2026 pa na 1,5 odstotka, zlasti zaradi postopnega uvajanja plačne reforme v javnem sektorju.