Nemška centralna banka je predlagala spremembo ustavnih predpisov o zadolževanju države, ki bi vladi omogočila večjo manevrsko svobodo v obdobjih šibkejše gospodarske rasti in sredo razprav o večji porabi za vojsko.
Omejitev dolga je bila uvedena leta 2009, v času kanclerke Angele Merkel, in prepoveduje nov državni dolg, ki presega 0,35 odstotka bruto domačega proizvoda (BDP). Centralna banka predlaga, da se omejitev poveže z razmerjem med državnim dolgom in BDP.
Če bo javni dolg manjši od 60 odstotkov BDP in ne bo presegel zgornje meje, določene z evropskimi predpisi, bi lahko nov državni dolg po predlogu Bundesbank dosegel do 1,4 odstotka BDP.
V primeru, da bi javni dolg presegel 60 odstotkov BDP, pa bi nov državni dolg po poročanju Hine lahko znašal največ 0,9 odstotka BDP.
Sprememba bi vladi do konca desetletja zagotovila dodatnih 100 do 220 milijard evrov letno, odvisno od razmerja dolga in BDP.
Preberite več:
V letu 2023 je javni dolg, izražen kot delež BDP, po podatkih statističnega urada znašal 62,9 odstotka, v tretjem četrtletju prejšnjega leta pa 62,4 odstotka.
Nemško gospodarstvo se je v letih 2023 in 2024 nekoliko zmanjšalo, nekateri inštituti pa napovedujejo, da bi se trend lahko nadaljeval tudi v tem letu, glede na visoke cene energije, ki podkopavajo konkurenčnost nemških izdelkov, in šibko potrošnjo gospodinjstev.