Carinske skrbi in povečana ponudba povzročile rast cen nafte

oil barrels
Po štiridnevnem padcu so cene spet zrasle. Foto: Pixabay

Cene nafte so se v četrtek po razprodajah, ki so trg pripeljale na najnižjo raven v več letih, zvišale, a so negotovosti glede carin in pričakovano povečanje ponudbe omejili dobičke.

Terminske pogodbe nafte brent so zrasle za 50 centov in znašajo 69,80 ameriških dolarjev (64,32 evra) na sodček, medtem ko so terminske pogodbe ameriške WTI (West Texas Intermediate) zrasle za 48 centov na 66,79 dolarja (61,56 evra) na sodček.

Brent je bil v zadnjih štirih trgovalnih dneh cenejši za 6,5 odstotka, v sredo je dosegel najnižjo raven od decembra 2021, medtem ko se je WTI v istem obdobju pocenil za 5,8 odstotka in je na najnižji ravni po maju 2023.

“Ostri padec cen nafte pod ključno mejo 70,00 USD bi lahko spodbudil rahel premor pri današnjem trgovanju, ko se po preprodaji vzpostavlja ravnovesje. Zagon okrevanja pa ostaja krhek, z neugodnim razmerjem ponudbe in povpraševanja, ki je omajalo pozitivno vzdušje,” je za Reuters povedal Yeap Jun Rong, tržni strateg platforme IG.

Cene nafte so padle tudi po uvedbi ameriške carine na kanadske in mehiške proizvode, ki vključujejo uvoz energentov, ravno zdaj, ko so se glavni proizvajalci prvič po letu 2022 odločili za večje proizvodne kvote.

Padec je nekoliko omilila napoved ZDA, da bodo proizvajalci avtomobilov izvzeti iz 25-odstotnih carin, kar je povečalo optimizem glede omilitve vpliva trgovinske vojne.

Po navedbah Reutersa obstajajo indici, da bi ameriški predsednik Donald Trump lahko odpravil 10-odstotne carine na kanadske energetske uvoze, kot so surova nafta in bencin, v skladu z obstoječimi trgovinskimi sporazumi.

“Trumpovi trgovinski ukrepi ogrožajo globalno povpraševanje po energiji in motijo trgovinske tokove na globalnem trgu nafte. Vse skupaj je dodatno poslabšala rast ameriških zalog,” je v zapisniku navedel Daniel Hynes, višji strateg za blago na trgih v ANZ.

Vzdušje na trgu ostaja pesimistično zaradi dvojnega učinka carin in odločitve skupine OPEC+, ki jo sestavljajo Organizacija držav izvoznic nafte in njeni zavezniki, vključno z Rusijo, da povečajo proizvodnjo.

Zaloge surove nafte v ZDA, največjem svetovnem porabniku nafte, so prejšnji teden zaradi sezonskega vzdrževanja rafineri narasle bolj, kot je bilo pričakono, medtem ko so zaloge bencina in destilatov padle zaradi povečanja izvoza, je sporočila ameriška Uprava za energetske informacije (EIA).

Zaloge surove nafte so narasle za 3,6 milijona sodčkov na 433,8 milijona sodčkov v tednu, kar je precej več od pričakovanj analitikov v anketi Reuters, ki so napovedovali rast za 341.000 sodčkov.

Dodatni znaki šibkosti v ameriškem povpraševanju po nafti so vidni v februarskem padcu ameriškega pomorskega uvoza surove nafte  na najnižjo raven v štirih letih, kar je povzročil upad kanadskih pošiljk na vzhodno obalo, kažejo podatki o sledenju ladjam. Vzdrževanje rafinerij, vključno z dolgotrajnim remontom največjega obrata v regiji, je zmanjšalo povpraševanje.

Carine so še vedno v veljavi za ameriški uvoz mehiške surove nafte, ki predstavlja manjši delež oskrbe od kanadske nafte, vendar je pomemben vir za ameriške rafinerije na obali Mehiškega zaliva.

Izvoz surove nafte in goriv iz Venezuele je februarja dosegel najvišjo raven od novembra, glavna kupca pa sta bili Kitajska in ZDA, kažejo podatki o gibanju ladij.

Naftna proizvodnja in izvoz v Venezueli sta narasla, odkar je Chevron prejel dovoljenje za poslovanje konec leta 2022. V januarju 2025 je podjetje v ZDA poslalo več kot 30 odstotkov celotnega venezuelskega izvoza.

Kitajska je utrdila svoj položaj največjega trga venezuelske nafte, z izvozom v obsegu približno 503.000 sodov na dan. Na drugem mestu so ZDA z 239.000 sodov na dan. Sledita Evropa z 69.200 in Indija z 68.000 sodov na dan.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Popularno

Novi broj magazina „Lider.si” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentarji