Cena rekonstrukcije železniške proge od Novega Sada do Madžarske se je podvojila

train track
Od 1,24 milijarde dolarjev bo 1,2 milijarde izplačane izvajalcem del. Foto: Pixabay

Cena rekonstrukcije železniške proge Novi Sad – Madžarska se je podvojila. Po prvotni oceni cene projekta v višini 681,4 milijona evrov so se pogodbeni stroški povzpeli na 1,24 milijarde dolarjev, poroča Forbes Srbija.

Od 1,24 milijarde dolarjev bo 1,2 milijarde izplačane izvajalcem del.

V osnutku projekta rekonstrukcije železnice, ki ga je pripravil Prometni inštitut CIP leta 2017, je tudi ocena stroškov.

Po osnutku naj bi samo za železnico v “vozlišču” Novi Sad bilo treba nameniti 42,4 milijona evrov, objekti v Novem Sadu (glavna železniška postaja in drugi objekti za naprave in inštalacije) naj bi stali 2,9 milijona evrov, peroni, nadstreški in podhodi pa naj bi nanesli na 1,75 milijona evrov.

V osnutku je navedeno, da je bila ocena naložb opravljena na podlagi določenih rešitev za gradbeno infrastrukturo in izkušenj s prvima odsekoma proge Beograd – Stara Pazova in Stara Pazova – Novi Sad.

“Ali se ta številka približuje znesku 65 milijonov evrov, kolikor je država sporočila, da so bili skupni stroški rekonstrukcije na tej lokaciji? V osnutku je bil naveden tudi opis, da ‘rekonstrukcija obstoječe enotirne proge v sodobno dvotirno progo za projektno hitrost 200 kilometrov na uro z vidika trase ne predstavlja velikega problema, predvsem zato, ker sledi obstoječi progi (spremenjen je bil zgolj odsek pri Vrbasu)’,” piše Forbes, povzema Beta.

Do večjih razlik v stroških med različnimi fazami projektiranja in izvedbe gradbenih del lahko pride zaradi posebnih zahtev investitorja za vgradnjo najkakovostnejše opreme in materialov ali večjih količin, kot jih je predvidel projektant, zaradi nepredvidenih del, pa tudi zaradi “napihovanja” stroškov, oziroma previsokih cen materialov, opreme in del.

Foto: Pixabay

Kot piše Forbes, je bila ključna ponudba kitajskih izvajalcev, ki upošteva tako projektno dokumentacijo kot potrebe in želje države (financerja).

“Z njimi so se prvotno dogovorili za znesek 1,16 milijarde dolarjev. Nato so preko aneksov dodali še približno 87 milijonov dolarjev stroškov. Da je bila prvotna ocena v osnutku idejnega projekta morda preveč konservativna glede na želje države, morda nakazuje že končna različica Idejnega projekta, dokončana julija 2020, kjer so stroški znašali približno 789 milijonov evrov, z DDV pa 1,04 milijarde,” piše Forbes.

Po prvotnem načrtu naj bi bil največji delež, okoli 283 milijonov evrov, namenjen sami železniški progi, nasipom in tirom, 118,8 milijona evrov naj bi šlo za mostove oziroma nadvoze, za elektrifikacijo okoli 78,8 milijona evrov, za signalnovarnostne sisteme 66,9 milijona evrov, za telekomunikacijski sistem 52 milijonov evrov, za železniške postaje in perone pa naj po ocenah odšteli 29,7 milijona evrov.

Na spletni strani Vlade Srbije piše, da pogodbena vrednost zgornje in spodnje konstrukcije znaša več kot 450 milijonov dolarjev, podobno so se mostovi in nadvozi podražili na 253,9 milijona, medtem ko bodo signalnovarnostni sistemi skupaj stali 116,5 milijona dolarjev.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Popularno

Novi broj magazina „Lider.si” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentarji