Cena jekla v ZDA je v zadnjih dveh tednih poskočila za več kot 15 odstotkov. Čeprav carine v višini 25 odstotkov na uvoz jekla in aluminija, ki jih je uvedel predsednik ZDA Donald Trump, začnejo veljati šele 12. marca, njihov učinek že vpliva na dobavno verigo proizvajalcev in gradbincev, ki so od teh kovin odvisni.
Trump je obljubil, da bo uporabil carine v podporo domačim proizvajalcem, prav tako pa vidi dodatni prihodek od carin kot način za nadomestitev zmanjšanega prihodka v proračun zaradi načrtovanih davčnih olajšav, poroča Reuters.
A čeprav carine pomagajo ameriškim jeklarnam zvišati cene, hitro privedejo do višjih stroškov za proizvajalce, ki uporabljajo jeklo in aluminij za izdelavo hladilnikov, avtomobilov in kmetijskih strojev.
Cene jekla v ZDA so v zadnjih dneh naglo narasle. Cena vroče valjanega jekla na Srednjem zahodu je v dveh tednih narasla za 12 odstotkov in dosegla 839 dolarjev na tono, medtem ko je od Trampovega prihoda na oblast skupaj narasla za 20 odstotkov, kažejo podatki Fastmarketsa. Za primerjavo je ista vrsta jekla v severni Evropi poskočila za le 6 odstotkov, medtem ko je na vzhodu Kitajske ostala nespremenjena.
Raziskava svetovalne družbe Bain & Co. je pokazala, da 40 odstotkov vodij podjetij pričakuje dvomestne rasti stroškov zaradi carin, medtem ko 80 odstotkov razmišlja o spremembi finančnih napovedi, da bi upoštevali dodatne stroške.
Leon Topalian, izvršni direktor Nucora, največje ameriške jeklarnice, je pohvalil Trumpove načrte za carine in jih označil za “prve korake njegove politike ‘Amerika na prvem mestu'”. Nucor je že četrtič od začetka leta zvišal cene vroče valjanega jekla.
Kupci jekla ga navadno pridobivajo neposredno iz jeklarn ali prek distributerjev, ki ga predelajo v potrebne oblike. Podjetje HCC iz Illinoisa se poslužuje obeh načinov nakupa, vendar trenutno ne more dobiti nobenih ponudb za ceno jekla. Njegovi dobavitelji so odpovedali naročila, jih postavili na čakanje in podaljšali roke dobave zaradi negotovosti glede carin.
Stroški proizvodnje že naraščajo. Po anketi, ki jo je izvedel S&P Global, je indeks cen vhodnih materialov za podjetja narasel z 57,4 na 58,5 v februarju, pri čemer so proizvajalci večinoma krivili carine in višje cene dobaviteljev. Bela hiša trdi, da so carine le del širše ekonomske strategije, ki vključuje deregulacijo, zniževanje stroškov energije in nadzor inflacije.