Cene industrijskih izdelkov ostajajo iste

Euros, calculator
Foto: Unsplash

Cene proizvajalcev industrijskih izdelkov se aprila po dveh mesecih rasti niso spremenile. Na mesečni ravni ostajajo enake, v medletni primerjavi pa so za odstotek višje, je objavil Statistični urad Republike Slovenije. 

Na mesečni ravni so se aprila za 0,5 odstotka podražili izdelki za široko porabo, za 0,2 odstotka surovine, za 3,0 odstotka energenti in za 0,5 odstotka izdelki za investicije. Najbolj so zrasle cene v pridobivanju rudnin in kamnin, in sicer za 3,7 odstotka, nato v proizvodnji tekstilov, za 2,2 odstotka, medtem ko so cene oblačil in živil narasle po 1,2 odstotka ter 0,9 odstotka. 

Največji padec cen so statistiki zaznali v oskrbi z električno energijo, in to za 3,9 odstotka. Za 1,7 odstotka se je pocenila proizvodnja računalniških, elektronskih in optičnih izdelkov, za 0,6 odstotka motorna vozila, prikolice in polprikolice ter izdelki iz gume in plastičnih mas. 

V primerjavi z marcem so se aprila za 0,2 odstotka zvišale cene izdelkov za prodajo na domačem trgu, cene izdelkov za prodajo na tujih trgih pa so za 0,3 odstotka nižje. Medletno so se predvsem podražili izdelki za široko porabo, in sicer za tri odstotke. Surovine so bile 0,7 odstotka dražje, izdelki za investicije pa za 0,3 odstotka dražje. Energenti so se pocenili za 4,2 odstotka. 

Cene so se v primerjavi z lanskim aprilom najbolj zvišale v proizvodnji usnja, usnjenih in sorodnih izdelkov – za kar 11,1 odstotka. Temu so sledile podražitve pijač za šest odstotkov, zbiranja, prečiščevanja in distribucije vode za 5,4 odstotka ter cene v pridobivanju rudnin in kamin za 4,8 odstotka. 

V proizvodnji koksa in naftnih derivatov so cene padle za 9,1 odstotka, proizvodnja drugih vozil in plovil se je pocenila za 7,2 odstotka, računalnikov, elektronskih in optičnih izdelkov pa za 3,6 odstotka. 

Medletno so se za en odstotek podražili tako izdelki za prodajo na domačem trgu kot tisti za prodajo na tujih trgih. 

Izdelki za široko porabo so bili v prvih štirih mesecih medletno za 2,4 odstotka dražji, izdelki za investicije pa za 0,1 odstotka dražji. Surovine so bile medtem za 0,1 odstotka cenejše, cene energentov pa za 3,1 odstotka cenejše. 

Izdelki za prodajo na domačem trgu so se v prvem kvartalu v povprečju podražili za 0,4 odstotka, izdelki za prodajo v tujini pa za 0,6 odstotka. 

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Popularno

Novi broj magazina „Lider.si” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentarji