V primerjavi z lanskim marcem so se cene kmetijskih pridelkov pri pridelovalcih marca letos zvišale za 8 odstotkov, v celotnem prvem četrtletju pa za 6,8 odstotka, je objavil statistični urad. Vzporedno so rasle tudi cene inputov, torej proizvodov in storitev, potrebnih za kmetijsko dejavnost – tako na mesečni kot medletni ravni.
Po podatkih statistikov so se cene živali in živalskih proizvodov marca v primerjavi z lanskim letom zvišale za 9,6 odstotka. Cene živali za zakol so porasle za 10 odstotkov, mleko pa se je podražilo za 11,4 odstotka. Rast je bila zaznana tudi pri rastlinskih pridelkih, kjer so se cene marca v medletni primerjavi zvišale za 3,1 odstotka. Najbolj so poskočile cene žit, in sicer za kar 20 odstotkov. Dražja so bila tudi vino, zelenjava ter sadike in cvetje.
V prvem četrtletju se je rast cen najbolj poznala pri živinoreji. Cene živine so porasle predvsem zaradi podražitve goveda. Nasprotno pa so se cene rastlinskih pridelkov v povprečju znižale za 1,2 odstotka. Najbolj se je pocenil krompir (za 9,8 odstotka), sledilo je sadje (za 5,2 odstotka).
Vrednost odkupa kmetijskih pridelkov se je povečala
Skupna vrednost odkupa kmetijskih pridelkov je bila marca letos za 5,5 odstotka višja kot v istem mesecu lani. V skupini živinoreja se je vrednost odkupa povečala za 5,4 odstotka. Pri mleku je bila rast kar 15,6-odstotna, kar je posledica večje količine odkupa in višje cene. Višja je bila tudi vrednost odkupa živine, medtem ko je pri perutnini in jajcih upadla.
V skupini poljedelstvo se je vrednost odkupa zvišala za 6,8 odstotka. Krompir je bil tukaj izstopajoč s porastom vrednosti za več kot 50 odstotkov. Nasprotno pa je bila vrednost odkupa žit nižja za skoraj četrtino, zelenjadnic pa za 3,4 odstotka. V sadjarstvu in vinogradništvu je bila skupna vrednost odkupa za 7,8 odstotka višja kot pred letom dni. K temu je največ prispevala višja vrednost odkupa sadja, zlasti zaradi povečane količine odkupa jabolk in hrušk. Po drugi strani pa se je vrednost odkupa alkoholnih pijač znižala za 12,6 odstotka.
Preberite več:
Inputi v kmetijstvu prav tako navzgor
Cene inputov, torej proizvodov in storitev za potrebe kmetijstva, so marca zrasle za 0,4 odstotka na mesečni ravni. Proizvodi in storitve za tekočo porabo so bili dražji za 0,4 odstotka, za investicije pa za 0,2 odstotka. Najbolj so se podražila sredstva za varstvo rastlin (+8,2 %), sledila so gnojila (+1,6 %) in veterinarske storitve (+1,1 %). Cene opreme so ostale nespremenjene, cene kmetijskih zgradb pa so se zvišale za 0,6 odstotka.
Medletno so bile cene inputov višje za 2,7 odstotka. Največjo rast so zabeležila gnojila (+10,9 %), sledila so sredstva za varstvo rastlin (+8,2 %) in semena (+6,1 %).
V prvem četrtletju letošnjega leta so cene inputov v primerjavi s predhodnim trimesečjem zrasle za 2,4 odstotka, glede na enako obdobje lani pa za 2,7 odstotka. Cene tekoče porabe so bile višje za tri odstotke, cene investicijskega materiala pa za 1,1 odstotka.