Cene nafte so v petek zrasle, potem ko so se že v prejšnji trgovalni seji povečale za približno tri odstotke. Do rasti je prišlo, ker so se napetosti med največjima svetovnima potrošnikoma nafte, ZDA in Kitajsko, začele umirjati, Velika Britanija pa je napovedala “prebojni” trgovinski sporazum z Združenimi državami.
Nafta brent se je podražila za 43 centov na 63,27 ameriškega dolarja (58,77 evra) za sodček, medtem ko je cena ameriške nafte West Texas Intermediate narasla za 42 centov na 60,33 dolarja (56,06 evra) za sodček.
Ameriški finančni minister Scott Bessent se bo 10. maja v Švici sestal z najvišjim kitajskim gospodarskim predstavnikom, podpredsednikom vlade He Lifengom, da bi razrešila trgovinske spore, ki ogrožajo rast povpraševanja po surovi nafti.
“Če bosta določila datum začetka formalnih trgovinskih pogajanj in se dogovorila za znižanje trenutno visokih carin med potekom pogovorov, bi lahko trgi zadihali, cene nafte pa zrasle za dodatna dva do tri dolarje na sodček,” je za Reuters povedala Vandana Hari, ustanoviteljica analitične hiše Vanda Insights, specializirane za naftni trg.
Izvoz iz Kitajske je aprila presegel pričakovanja, medtem ko je bil padec uvoza blažji, kažejo carinski podatki, objavljeni v petek. To je Peking nekoliko razbremenilo pred napovedanimi pogajanji o carinah.
Uvoz surove nafte se je aprila glede na prejšnji mesec zmanjšal, a je na letni ravni narasel za 7,5 odstotka zaradi povečanja uvoza sankcionirane nafte in kopičenja zalog s strani državnih rafinerij v času vzdrževalnih zaustavitev.
Na gibanje cen je vplival tudi dogovor med Veliko Britanijo in ZDA. Ameriški predsednik Donald Trump in britanski premier Keir Starmer sta objavila, da je Britanija privolila v znižanje carin na ameriški uvoz s 5,1 na 1,8 odstotka. ZDA so znižale carine na britanske avtomobile, medtem ko so obdržale desetodstotne carine na večino drugega blaga.
“Dodatni ameriški trgovinski dogovori, kot je ta z Veliko Britanijo, bodo imeli le marginalen vpliv na razpoloženje na naftnih trgih,” je dodala Hari.
Organizacija držav izvoznic nafte in zaveznice – znani kot OPEC+ – nameravajo povečati proizvodnjo, kar bi lahko zadržalo pritisk na cene nafte. Anketa Reutersa je pokazala, da se je aprila proizvodnja znotraj skupine OPEC nekoliko zmanjšala, saj so padci v Libiji, Venezueli in Iraku presegli načrtovano povečanje.
Preberite več:
Strožje ameriške sankcije Iranu bi lahko omejile ponudbo in spodbudile rast cen. Sankcije proti dvema manjšima kitajskima rafinerijama zaradi nakupa iranske nafte so jima otežile dostop do surovine, zato sta prisiljeni prodajati izdelke pod alternativnimi imeni, so v četrtek za Reuters povedali viri.
Analitiki družbe Rystad Energy pričakujejo, da bosta obe državi zaradi naraščajočih napetosti povečali uvoz surove nafte in dejavnost v rafinerijah.
“Povpraševanje po dizlu bo verjetno zraslo zaradi povečane vojaške mobilizacije, medtem ko bo poraba letalskega goriva padla zaradi zapiranja zračnega prostora, preusmerjanja letov, odpovedi in višjih cen letalskih kart,” je Rohan Goindi iz Rystada zapisal v opombi.