Cene nafte rastejo, ameriška zaloga se manjša

oil barrels
Foto: Pixabay

Cene nafte so se v sredo nekoliko zvišale in se s tem oddaljile od najnižjih ravni v zadnjih dveh mesecih. Do zvišanja je prišlo, ko je industrijska skupina poročala o padcu zalog surove nafte v ZDA prejšnji teden.

Terminske pogodbe za nafto brent so se podražile za 20 centov in zdaj znašajo 73,22 ameriškega dolarja (67,60 evra) za sod. Ameriška surova nafta West Texas Intermediate (WTI) je dražja za 18 centov in stane 69,11 dolarja (63,80 evra).

Ameriške zaloge surove nafte so se v tednu, ki se je končal 21. februarja, zmanjšale za 640.000 sodov, so v torek sporočili tržni viri, ki so se sklicevali na podatke Ameriškega naftnega inštituta (API). Uradni podatki o zalogah v ZDA bodo objavljeni danes popoldne.

“Če bo zadevo danes potrdila še EIA (Energy Information Administration), bo to prvi padec zalog surove nafte v ZDA od sredine januarja,” so zapisali analitiki ING.

Analitiki, ki jih je anketiral Reuters, so ocenili, da so se ameriške zaloge surove nafte prejšnji teden povečale za 2,6 milijona sodov. Kar zadeva oskrbo, ING ugotavlja, da se povečujejo možnosti za mirovni sporazum med Rusijo in Ukrajino, medtem ko trg spremlja tudi možne posledice dogovora o mineralih med ZDA in Ukrajino.

“To bi nas približalo odpravi sankcij proti Rusiji, s čimer bi se odpravila večina negotovosti glede ponudbe na trgu,” so povedali analitiki ING.

ZDA in Ukrajina sta se dogovorili o pogojih osnutka sporazuma o mineralih, ki je ključen za Trumpova prizadevanja, da bi hitro končal vojno v Ukrajini, so v torek za Reuters povedali viri, seznanjeni z dogajanjem.

Medtem so šibki gospodarski kazalniki iz ZDA in Nemčije omejili rast cen po tem, ko so se cene nafte znižale za več kot dva odstotka. Nafta brent je pristala na najnižji ravni od 23. decembra, medtem ko je WTI dosegel najnižjo zaključeno vrednost od 10. decembra.

Podatki iz ZDA kažejo, da je zaupanje potrošnikov februarja padlo najhitreje v zadnjih treh letih in pol, medtem ko so se enoletena inflacijska pričakovanja močno povečala. Obenem se je nemško gospodarstvo v zadnjih treh mesecih leta 2024 v primerjavi s prejšnjim četrtletjem slabo odrezalo.

Na cene nafte pritiska skrb, da bi lahko odločitve ameriškega predsednika Donalda Trumpa o carinah proti Kitajski in drugim trgovinskim partnerjem dodatno obremenile ameriško gospodarstvo.

Kljub novim ameriškim sankcijam proti Iranu, so se zdaj pomisleki glede omejene kratkoročne oskrbe z nafto nekoliko razblinili, so v poročilu za stranke zapisali analitiki ANZ banke.

Čeprav bi ukrepi ameriške politike lahko zmanjšali iranski izvoz surove nafte za do milijon sodov dnevno, za primanjkljaj iranske oskrbe članice OPEC+ načrtujejo, da bodo v prihodnjih mesecih povečale ponudbo na trgu, je dejal analitik Commodity Contexta Rory Johnston.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Popularno

Novi broj magazina „Lider.si” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentarji