Cene nafte rastejo, spodbudilo jih je možno zmanjšanje napetosti med ZDA in Kitajsko

oil barrels
Foto: Pixabay

Cene nafte so v petek drugi dan zapored narasle, spodbudilo pa jih je možno zmanjšanje napetosti v trgovinski vojni med ZDA in Kitajsko, čeprav je trg zaradi skrbi glede presežne ponudbe še vedno na poti k tedenskemu padcu.

Terminske pogodbe za nafto brent so dražje za 43 centov in znašajo 66,98 ameriških dolarjev (približno 62,40 evra) za sodček, a so vseeno na poti k tedenskemu padcu v višini 1,4 odstotka. Ameriška nafta WTI (West Texas Intermediate) je dražja za 42 centov in stane 63,21 dolarja (približno 58,87 evra) za sodček, vendar se pričakuje tedenski padec cene za 2,3 odstotka.

“Danes so cene nafte rahlo zrasle, saj trg reagira na znake zmanjšanja napetosti glede Trumpovih carin in možen zasuk v stališču Feda, kar prispeva k širšemu okrevanju trgov. Na tedenski ravni pa cene še vedno padajo zaradi trajnih skrbi glede presežne ponudbe skupine OPEC+, medtem ko ostaja povpraševanje nepredvidljivo zaradi stalnih trgovinskih napetosti. K močnejšemu pritisku na cene nafte prispeva tudi močnejši ameriški dolar,” je dejal višji analitik LSEG, Anh Pham.

Predsednik ZDA Donald Trump je v četrtek izjavil, da trgovinska pogajanja med ZDA in Kitajsko potekajo, poroča Reuters, s čimer je nasprotoval trditvam Kitajske, da pogovorov ni bilo.

Kitajska razmišlja o možnosti izvzetja določenih ameriških izdelkov iz 125-odstotnih carin ter podjetja poziva, naj predložijo sezname blaga, ki bi lahko bilo upravičeno do izvzetja – kar je za zdaj najmočnejši znak, da Peking skrbijo gospodarske posledice trgovinske vojne.

Kitajska je zvišala svoje carine, potem ko je Trump napovedal nove, višje carine na kitajsko blago.

Cene nafte so na začetku tega meseca močno padle, ko so nove carine sprožile zaskrbljenost glede globalnega povpraševanja in množično prodajo na finančnih trgih.

Rastejo tudi bojazni glede presežne ponudbe. Nekaj članic skupine OPEC+ je namignilo, da bi lahko junija pospešili povečanje proizvodnje nafte, je ta teden poročal Reuters.

Združene države Amerike in Rusija napredujejo pri doseganju konca vojne v Ukrajini, vendar nekateri ključni elementi sporazuma še vedno niso dogovorjeni, je v intervjuju za CBS News izjavil ruski zunanji minister Sergej Lavrov.

Prekinitev vojne v Ukrajini in omilitev sankcij bi lahko omogočila večjo prisotnost ruske nafte na svetovnem trgu. Rusija, članica skupine OPEC+, del katere je tudi Organizacija držav izvoznic nafte, poleg ZDA in Savdske Arabije velja za eno največjih svetovnih proizvajalk nafte.

Iranski zunanji minister Abbas Araqchi je v četrtek izjavil, da je pripravljen odpotovati v Evropo na pogovore o iranskem jedrskem programu.

Uspešna pogajanja z Evropo in ZDA bi verjetno pripeljala do odprave sankcij na izvoz iranske nafte. Iran je za Savdsko Arabijo in Irakom tretji največji proizvajalec nafte znotraj skupine OPEC.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Popularno

Novi broj magazina „Lider.si” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentarji