Cene nafte rastejo, zaskrbljenost zaradi carin ostaja

Oil refinery
Foto: Pexels

Cene nafte so v torek narasle, medtem ko zaskrbljenost zaradi gospodarskih izzivov, povezanih s carinami in ameriško denarno politiko, še naprej traja, kar bi lahko zmanjšalo povpraševanje po gorivu.

Terminske pogodbe za nafto brent so se zvišale za 42 centov na 66,68 ameriškega dolarja (62,61 evra) za sodček. Ameriška terminska pogodba za nafto West Texas Intermediate (WTI) za maj, ki zapade v torek, je znašala 63,53 dolarja (59,64 evra) za sodček, kar pomeni povečanje za 45 centov. Bolj aktivno trgovana pogodba WTI za junij je bila dražja za 45 centov in je znašala 62,86 dolarja (58,99 evra) za sodček.

Obe referenčni pogodbi sta v ponedeljek padli za več kot dva odstotka, potem ko so znaki napredka v pogovorih o jedrskem sporazumu med ZDA in Iranom zmanjšali zaskrbljenost glede oskrbe.

“Pojavilo se je nekaj zapiranj kratkih pozicij po nenadnem ponedeljkovem padcu. Kljub temu pa skrb zaradi možne recesije, ki bi jo povzročila trgovinska vojna, še naprej vlada,” je za Reuters povedal Hiroyuki Kikukawa, glavni strateg podjetja Nissan Securities Investment, podružnice družbe Nissan Securities.

Napovedal je tudi, da se bo WTI verjetno gibal v razponu med 55 in 65 dolarji (51,67 do 61,06 evra) za sodček zaradi trajajoče negotovosti, povezane s carinami.

V ponedeljek je ameriški predsednik Donald Trump znova kritiziral predsednika Zveznih rezerv (Fed) Jeromea Powella in izjavil, da bi se ameriško gospodarstvo lahko upočasnilo, če se obrestne mere takoj ne znižajo.

Njegove izjave o Powellu so povečale skrbi o neodvisnosti Zveznih rezerv pri vodenju denarne politike in glede prihodnosti ameriških finančnih instrumentov. Glavni ameriški borzni indeksi so padli, indeks dolarja pa je v ponedeljek zdrsnil na najnižjo raven v treh letih.

“Naraščajoča negotovost glede ameriške denarne politike bo verjetno negativno vplivala na finančne trge in širše gospodarstvo, kar povečuje strah pred možnim padcem povpraševanja po surovi nafti,” je dejal Kikukawa.

Reutersova anketa, izvedena 17. aprila, je pokazala, da vlagatelji menijo, da bo carinska politika povzročila znatno upočasnitev ameriškega gospodarstva letos in prihodnje leto, pri čemer je srednja verjetnost recesije v naslednjih 12 mesecih približno 50 odstotkov. Združene države Amerike so največji svetovni porabnik nafte.

Preliminarna anketa Reutersa, izvedena v ponedeljek, pred tedenskimi poročili Ameriškega naftnega inštituta (API) in Uprave za energetske informacije (EIA), je pokazala, da se pričakuje poročilo o padcu zalog surove nafte in bencina v ZDA pretekli teden, medtem ko so se zaloge destilatov verjetno povečale.

Napredek v pogovorih med ZDA in Iranom, ki sta se v soboto dogovorila, da bosta začela pripravo okvira za možen jedrski sporazum, bi lahko dodatno pritiskal na cene nafte in zmanjšal skrbi glede oskrbe, saj je Iran velik proizvajalec.

“Naše prejšnje stališče, da bo iranski izvoz nafte kmalu pod pritiskom zaradi izvajanja ameriških sankcij, je zdaj ublaženo zaradi trenutnih pogovorov med ZDA in Iranom,” je dejal Vivek Dhar, analitik pri Commonwealth Bank of Australia, in dodal, da je možna tudi omilitev ameriških sankcij.

Medtem je rusko ministrstvo za gospodarstvo znižalo svojo napoved povprečne cene nafte brent za leto 2025 za skoraj 17 odstotkov v primerjavi z izračuni iz septembra, kažejo dokumenti, do katerih je dostopal Reuters.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Popularno

Novi broj magazina „Lider.si” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentarji