Cene nafte rastejo, ZDA nadaljujejo z napadi na Hutije

scrabble tiles spelling out oil and gas
Cene nafte rastejo. Foto: Pexels

Cene nafte so v ponedeljek narasle po tem, ko so Združene države Amerike obljubile nadaljevanje napadov na jemenske Hutije, dokler z Iranom povezana skupina ne preneha z napadi na ladijski promet.

Terminske pogodbe za nafto brent so se podražile za 48 centov in znašajo 71,06 ameriškega dolarja (66,14 evra) na sodček, medtem ko so terminske pogodbe za ameriško surovo nafto West Texas Intermediate (WTI) dražje za 47 centov, kar znaša 67,65 dolarja (63 evrov) na sodček.

Ameriški zračni napadi, za katere je ministrstvo za zdravje pod nadzorom Hutijev navedlo, da so zahtevali najmanj 53 življenj, predstavljajo največjo vojaško operacijo ZDA na Bližnjem vzhodu, odkar je Donald Trump januarja prevzel predsedniško funkcijo. Ameriški uradnik je za Reuters dejal, da bi lahko kampanja trajala več tednov.

Napadi Hutijev na ladje v Rdečem morju so povzročili motnje v svetovni trgovini in sprožili drago vojaško kampanjo ZDA, ki so bile primorane prestreči rakete in brezpilotna letala.

Državni svet oziroma kabinet je v nedeljo predstavil tako imenovani “posebni akcijski načrt” v prizadevanju za spodbujanje domače potrošnje in gospodarskega okrevanja, medtem ko se Kitajska sooča z novimi ameriškimi carinami, usmerjenimi proti ključnim trgovinskim partnerjem. Ukrepi bi lahko ogrozili svetovni trgovinski red.

Analitiki Goldman Sachsa so znižali napovedi cen nafte, pri čemer pričakujejo počasnejšo rast ameriškega gospodarstva zaradi carin, uvedenih državam, kot so Kanada, Kitajska in Mehika.

“Znižujemo decembrsko napoved za ceno nafte brent v letu 2025 za pet dolarjev na 71 dolarjev na sodček (WTI pa na 67 dolarjev), naš razpon za brent na 65 do 80 dolarjev ter našo povprečno napoved za leto 2026 na 68 dolarjev za brent (WTI na 64 dolarjev),” so analitiki zapisali v poročilu.

Pričakuje se, da bo rast povpraševanja po nafti šibkejša od prejšnjih napovedi, navaja Reuters, medtem ko bi lahko ponudba Organizacije držav izvoznic nafte (OPEC) in njenih zaveznikov (OPEC+) presegla pričakovanja, menijo analitiki Goldman Sachsa.

Zaupanje ameriških potrošnikov je marca padlo na najnižjo raven v skoraj dveh letih in pol, medtem ko so inflacijska pričakovanja močno narasla zaradi skrbi, da bi lahko Trumpove obsežne carine zvišale cene in oslabile gospodarstvo.

Uradniki ameriške centralne banke (Federal Reserve), ki se sestanejo prihodnji teden, naj bi ohranili referenčno obrestno mero v razponu od 4,25 do 4,50 odstotka, medtem ko ocenjujejo ekonomski vpliv politik administracije. Slednjo so septembra znižali za 100 bazičnih točk.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Popularno

Novi broj magazina „Lider.si” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentarji