Cene nafte še naprej padajo, terminske pogodbe na najnižji ravni od leta 2021

Oil digging
Foto: Pixabay

Cene nafte so padec od prejšnjega tedna nadaljevale tudi v ponedeljek, saj so naraščajoče trgovinske napetosti med Združenimi državami Amerike in Kitajsko spodbudile strahove pred recesijo, ki bi lahko zmanjšala povpraševanje po surovi nafti.

Terminske pogodbe za nafto brent so padle za 2,54 dolarja oziroma 3,9 odstotka na 63,04 dolarja za sod, medtem ko so ameriške terminske pogodbe za West Texas Intermediate izgubile 2,5 dolarja oziroma 4,03 odstotka in padle na 59,49 dolarja.

Oba kazalnika, piše Reuters, sta padla na najnižjo raven od aprila 2021.

Cene nafte so v petek padle za sedem odstotkov, potem ko je Kitajska povečala carine na ameriško blago in dodatno zaostrila trgovinsko vojno, kar je vlagatelje spodbudilo k resnejšemu upoštevanju možnosti recesije.

Prejšnji teden je brent izgubil 10,9 odstotka, medtem ko je WTI padel za 10,6 odstotka.

“Težko je napovedati, do kod bodo padale cene surove nafte, dokler panika na trgih ne popusti, in težko je pričakovati, da se bo to zgodilo, razen če Trump ne reče nečesa, kar bi ustavilo vse večji strah pred globalno trgovinsko vojno in recesijo,” je izjavila Vandana Hari, ustanoviteljica analitične hiše za naftni trg Vanda Insights.

Kot odgovor na carine ameriškega predsednika Donalda Trumpa je Kitajska v petek napovedala uvedbo dodatnih carin v višini 34 odstotkov na ameriško blago, s čimer so se potrdili strahovi vlagateljev, da je v teku obsežna globalna trgovinska vojna.

Uvoz nafte, plina in rafiniranih izdelkov je izvzet iz Trumpovih novih carin, vendar bi ti ukrepi vseeno lahko spodbudili inflacijo, upočasnili gospodarsko rast in okrepili trgovinske spore, kar bi dodatno pritiskalo na cene nafte.

Predsednik ameriške centralne banke (Federal Reserve), Jerome Powell, je v petek izjavil, da so Trumpove nove carine “višje od pričakovanih” in da bodo tudi gospodarske posledice, vključno z višjo inflacijo in počasnejšo rastjo, verjetno sorazmerno večje.

Dodatni pritisk na padec cen prihaja tudi s strani Organizacije držav izvoznic nafte in njihovih zaveznikov (OPEC+), ki so se odločili pospešiti načrte za povečanje proizvodnje.

Skupina zdaj načrtuje, da bo maja vrnila na trg 411.000 sodov na dan (bpd), kar je bistveno več od prej načrtovanih 135.000 sodov.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Popularno

Novi broj magazina „Lider.si” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentarji