Cene nafte, ki so bile v prejšnji trgovalni seji nižje, so se v sredo ob manjši trgovinski aktivnosti stabilizirale zaradi skrbi, da bi nove ameriške carine lahko poglobile globalno trgovinsko vojno in omejile povpraševanje po surovi nafti.
Terminske pogodbe za severnomorsko nafto brent so ostale nespremenjene pri 74,49 ameriških dolarjih (68,50 evra) za sodček. Ameriške terminske pogodbe za WTI (West Texas Intermediate) so se podražile za tri cente in znašajo 71,23 dolarja (65,51 evra).
Bela hiša je v torek potrdila, da bo predsednik Donald Trump v sredo uvedel nove carine, ni pa podala podrobnosti o njihovi višini in obsegu. Objavo novih carin so napovedali za 16. uro po ameriškem času oziroma 22. uro po srednjeevropskem poletnem času.
“Cene nafte so marca zrasle za skoraj dva odstotka, a so od takrat ostale stabilne, saj trgi čakajo na jasnost glede Trumpovih splošnih carinskih načrtov pred ‘Dnevom osvoboditve’. Nizke ravni trgovanja na naftnem trgu nakazujejo naraščajočo zaskrbljenost zaradi teh carin, kljub nekaterim pozitivnim signalom povpraševanja iz Kitajske,” je za Reuters izjavila višja tržna analitičarka podjetja Phillip Nove, Priyanka Sachdeva.
Obseg trgovanja s terminskimi pogodbami za brent za junij je zjutraj znašal 13.936 mest, v primerjavi s 672.617 odprtimi pozicijami za isti mesec, kažejo podatki ICE na LSEG, platformi za določanje cen.
“Objava carin bi lahko vplivala na cene tako v pozitivni kot v negativni smeri, čeprav je ravnotežje tveganj pretežno na strani padca, saj blažje carinske ukrepe verjetno ne bodo spodbudile večje rasti cene brenta, medtem ko bi strožji ukrepi lahko povzročili znatno razprodajo,” so v analizi zapisali analitiki podjetja BMI.
Padec cen so deloma nevtralizirale Trumpove grožnje o uvedbi sekundarnih carin na rusko nafto ter ponedeljkova zaostritev sankcij proti Iranu v okviru njegove administrativne kampanje “maksimalnega pritiska” za zmanjšanje iranskega izvoza.
“Če bi se izkazalo, da so carinski pritiski za Trumpa uspešni in bi omogočili prekinitev ognja med Rusijo in Ukrajino, obstaja scenarij, v katerem bi ti kazenski ukrepi lahko bili kratkotrajni, pri čemer bi carine potencialno imele pozitiven vpliv na cene surove nafte, a negativen na naftne derivate,” je dejal Janiv Shah, podpredsednik družbe Rystad Energy za blagovna tržišča.
Preberite več:
Tedenski podatki o zalogah nafte in goriva v ZDA kažejo mešano sliko o ponudbi in povpraševanju v največjem svetovnem proizvajalcu in potrošniku.
Zaloge surove nafte v ZDA so se v tednu, ki se je končal 28. marca, povečale za šest milijonov sodčkov, po navedbah virov, ki se sklicujejo na Ameriški inštitut za nafto. Zaloge bencina so se zmanjšale za 1,6 milijona sodčkov, medtem ko so se zaloge destilatov znižale za 11.000 sodčkov, navajajo isti viri.