Cene nafte v pričakovanju dogovora ZDA in Kitajske v porastu 

Nafta
Foto: Pixabay

Cene nafte so v ponedeljek porasle, saj pogovori ZDA in Kitajske napredujejo, kar je prispevalo k dobremu vzdušju na trgu. Udeležencem je ob obetih rešitve trgovinskega spora največjih svetovnih porabnic surove nafte nekoliko odleglo.

Terminske pogodbe za nafto brent so se podražili za 43 centov in se prodajajo po 64,34 dolarjev na sodček. Nafta West Texas Intermediate (WTI) se je prodajala po ceni 61,5 dolarjev za sodček, kar predstavlja podražitev v višini 48 centov od petkovega zaprtja borze. 

Oba kazalnika sta v petek porasla za več kot dolar, kar je naneslo na več kot štiriodstotno rast cen terminskih pogodb prejšnji teden, piše Reuters. S tem je nafta zabeležila prvo tedensko rast od sredine aprila. Optimizem je med vlagatelji sprožil trgovinski sporazum med ZDA in Združenim kraljestvom, ki kaže, da se lahko trgovinske partnerice ZDA izognejo gospodarskim motnjam ameriških tarif.

ZDA in Kitajska sta nedeljska pogajanja zaključili na pozitivni noti. Ameriški uradniki so govorili o “sporazumu” za zmanjšanje trgovinskega primanjkljaja, kitajski pa so poročali o “pomembnem konsenzu”.

Če bi se trgovinske ovire, ki jih prinašajo visoke tarife obeh držav, odpravile in bi se trgovina normalizirala, bi to pripomoglo k povečanju povpraševanja po surovi nafti. 

“Optimizem glede konstruktivnih pogovorov med ZDA in Kitajsko je okrepil razpoloženje na trgu, vendar so omejene podrobnosti in načrt OPEC za povečanje proizvodnje omejili dobičke,” je povedal Toshitaka Tazawa, analitik Fujitomi Securities. 

S tem se je skliceval na načrte Organizacije držav izvoznic nafte (OPEC) in njenih zaveznikov, OPEC+, da maja in junija pospešijo povečanje proizvodnje nafte. 

Reutersova anketa je pokazala, da se je proizvodnja nafte OPEC aprila nekoliko zmanjšala. 

V nasprotju z ameriško-kitajskimi so se pogovori med ameriškimi in iranskimi uradniki o iranskem jedrskem programu v nedeljo v Omanu končali brez rešitve. Pogajanja se bodo nadaljevala, Iran pa je javno izjavil, da bo nadaljeval z bogatenjem urana. 

Morebitni jedrski sporazum med državama bi olajšal skrbi glede zmanjšanih svetovnih zalog nafte, kar bi pomenilo večji pritisk na cene nafte. 

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Popularno

Novi broj magazina „Lider.si” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentarji