Države Evropske unije (EU) razpravljajo o predlogu, ki bi jim omogočil večjo prilagodljivost pri dopolnjevanju zalog plina v skladiščih do ravni 90 odstotkov pred zimo, če bi tržne razmere povzročile zelo visoke cene, je razvidno iz dokumenta, o katerem se trenutno pogajajo.
Evropska komisija je ta mesec predlagala podaljšanje obveznih rokov za polnjenje skladišč s plinom za naslednji dve leti. Načrt morajo odobriti Evropski parlament in države članice, nekatere pa mu nasprotujejo, saj trdijo, da obstoječa pravila umetno zvišujejo cene plina.
Po predlogu, ki ga države članice obravnavajo in v katerega je vpogledal Reuters, bi lahko vsaka država v primeru neugodnih tržnih razmer od določenega cilja odstopila do pet odstotnih točk.
Predlog dopolnjuje že obstoječo pobudo, da se datum 1. novembra kot skrajni rok za polnjenje skladišč ne bi več strogo upošteval. Namesto tega bi bilo dopolnjevanje zalog dovoljeno kadarkoli med 1. oktobrom in 1. decembrom 2025.
Med državami, ki podpirajo to spremembo, so Nemčija, Francija in Nizozemska. Te države trdijo, da sedanja pravila dajejo trgu signal, da so evropski kupci dolžni kupiti velike količine plina v določenem času, kar lahko vodi do manipulacije s cenami.
Poleg tega bi novi, prožnejši okvir določil, da so vmesni datumi za doseganje ciljev ravni plina v skladiščih zgolj okvirni in ne zavezujoči.
Pravila o polnjenju skladišč so bila uvedena leta 2022 po ruski invaziji na Ukrajino.
Preberite več:
Novi okvirni predlog je pripravila Poljska, ki v prvi polovici letošnjega leta predseduje EU. Tiskovni predstavnik poljskega predsedstva EU pa ni želel komentirati tekočih pogovorov med državami članicami.
Pričakuje se, da bo skupno pogajalsko stališče določeno v naslednjih tednih, nato pa se bodo začeli pogovori z Evropskim parlamentom o sprejetju novega okvira.