Članice Svetovzne zdravstvene organizacije (WHO) so na torkovi letni skupščini skupaj s sprejemom proračuna za obdobje 2026-2027 potrdile zvišanje članarin za 20 odstotkov. Dodatna podpora članic prihaja v času, ko so se ZDA odločile izstopiti iz te agencije Združenih narodov, zaradi česar je slednja ostala brez zajetnega dela sredstev.
Vlade članic so se za zvišanje članarin odločile kljub lastnim finančnim omejitvam in gospodarskim težavam, s čimer so dokazale podporo svetovni solidarnosti na področju zdravja in ključni vlogi WHO, izpostavlja organizacija.
Članice so prvo 20-odstotno zvišanje potrdile skupaj s proračunom za 2024-2025. Leta 2022 so se države dogovorile za povečanje prispevkov s postopnim zviševanjem članarin, ki bodo najkasneje do obdobja 2030-2031 predstavljale 50 odstotkov osnovnega proračuna WHO. Za primerjavo so članarine v obdobju 2020-2021 k odobrenemu programskemu proračunu prispevale zgolj 16 odstotkov.
Poleg obveznih članarin držav članic se Svetovna zdravstvena organizacija financira prek prostovoljnih donacij v okviru različnih projektov in dejavnosti. Pred odločitvijo Donalda Trumpa za umik iz WHO so bile Združene države največja donatorica agencije, zato njihov odhod in odklanjanje plačila članarine v tekočem obdobju povzroča precejšnje finančne težave.
Preberite več:
Generalni direktor WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus je zato naznanil, da bodo zaradi krčenja sredstev prisiljeni v zmanjšanje obsega dejavnosti in odpuščanja.