Delnice FedExa padle po pesimističnih napovedih za preostanek leta 2025

FedEx plane
Foto: Unsplash

Delnice ameriškega podjetja za dostavo paketov FedEx so konec prejšnjega tedna padle za 11 odstotkov, potem ko je podjetje objavilo pesimistične napovedi za tekoče leto, kar je povečalo zaskrbljenost vlagateljev glede ameriškega proizvodnega sektorja, predvsem zaradi negotovosti, povezanih s carinsko politiko ameriške vlade.

Predsednik uprave FedExa, Raj Subramaniam, je dan prej opozoril, da se je podjetje znašlo v “zelo zahtevnem poslovnem okolju” in da “slabosti v industrijskem sektorju” vplivajo na njihov donosnejši B2B segment poslovanja, v katerem ustvarjajo višje dobičkonosne marže.

Delnice FedExa so v petek dosegle najnižjo vrednost v zadnjih dveh letih. Dostavni velikani, kot sta FedEx in UPS, se pogosto obravnavajo kot kazalniki splošnega stanja svetovnega gospodarstva, saj so vključeni v vrednostno verigo številnih različnih sektorjev. Pošiljke podjetij, ki proizvajajo blago, ki se uporablja v proizvodnji, predstavljajo velik del tovornega prometa in hkrati pomemben del prihodkov dostavnih podjetij z visoko dobičkonosno maržo.

Ob koncu trgovanja so se delnice FedExa nekoliko okrevale, a so vseeno končale 2 odstotka pod začetno vrednostjo. Delnice njihovega največjega tekmeca UPS so padle za 0,4 odstotka, medtem ko je vrednost njihovega največjega evropskega konkurenta DHL padla za 2,5 odstotka.

Uvozne carine, ki jih ameriški predsednik Donald Trump napoveduje, nato uvaja in spet impulzivno spreminja, so prinesle negotovost za podjetja v vseh sektorjih. To jih sili v večjo previdnost ter zmanjšanje potrošnje in naložb v tako nestabilnem gospodarskem okolju. Mnogi analitiki menijo, da bi Trumpove carine lahko povzročile recesijo v ZDA in globalno trgovinsko vojno, kar bi še dodatno zmanjšalo povpraševanje po transportnih in dostavnih storitvah.

“Kvartalni rezultati FedExa in znižanje poslovnih napovedi za celotno leto bodo verjetno povečali zaskrbljenost glede strukturnih pritiskov v sektorju dostave paketov,” so povedali analitiki banke Morgan Stanley, pri čemer so dodali, da bi lahko učinki negotovega poslovnega okolja presegli načrtovane ukrepe FedExa za zniževanje poslovnih stroškov.

FedEx se je v zadnjem času osredotočil na zniževanje stroškov, saj povpraševanje po nizko-maržnih majhnih pošiljkah, ki jih generirajo spletne platforme, kot sta Temu in Shein, raste hitreje kot B2B storitve dostave paketov z višjimi dobičkonosnimi maržami. FedEx je v letu 2025 napovedal zmanjšanje stroškov v višini 2,2 milijarde dolarjev ter nakup osmih novih tovornih letal Boeing 777 “po ugodni ceni”.

“Vodstvo FedExa omenja slabosti v industrijskem sektorju. Čeprav so makroekonomske razmere pomemben dejavnik, menimo, da so strukturni izzivi bistveno večja grožnja, kot se trgu trenutno zdi,” pravijo pri Morgan Stanleyju. FedEx je znižal napovedani zaslužek za fiskalno leto 2025 – ki se konča maja – na 18 do 18,60 dolarja na delnico, v primerjavi s prej napovedanimi 19 do 20 dolarji.

Znižanje napovedi je bilo sicer pričakovano, vendar je bila stopnja padca – še posebej ob dejstvu, da je do konca fiskalnega leta ostalo le še eno četrtletje – večja, kot so analitiki predvidevali. Analitiki podjetja Evercore so ob tem dodali, da je zaradi te objave v petek več kot deset borznih hiš znižalo ciljno ceno delnic FedExa.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Popularno

Novi broj magazina „Lider.si” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentarji